لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۵۶

نخستین خودروی پرنده جهان اجازه ساخت گرفت


ترافوجیا ترنزیشن، نخستین خودروی پرنده جهان
مقام‌های هوانوردی ایالات متحده آمریکا به «نخستین خودروی پرنده جهان» اجازه ساخت دادند. این وسیله که ترافوجیا ترنزیشن (Terrafugia Transition) نامیده شده، گونه‌ای هواپیمای سبک است که می‌تواند در جاده تبدیل به یک خودرو معمولی شود.

تولید این وسیله قرار است پس از اعمال ملاحظاتی درباره وزن آن از سوی اداره هوانوردی فدرال آمریکا، به زودی توسط شرکت آمریکایی ترافوجیا آغاز شود.

«ترافوجیا ترنزیشن» قرار است تا پایان سال جاری میلادی به بازار بیاید و خریداران می‌توانند با سر زدن به وب‌سایت شرکت ترافوجیا، با پرداخت ۱۰ هزار دلار پیش‌پرداخت، یک فروند از این خودروهای پرنده را رزرو کنند.

قیمت این ماشین‌های پرنده ۱۹۴ هزار دلار، سوخت آن همان بنزین بدون سرب معمولی است و سرعت آن به شکل خودرو بر روی زمین به ۱۰۵ کیلومتر (۶۵ مایل) در ساعت می‌رسد.

بال‌های تاشوی «ترافوجیا ترنزیشن» نیز برای باز و بسته شدن از همان باتری خودرو استفاده می‌کند.

این وسیله به صورت یک هواپیمای سبک‌وزن تفریحی، کوچک‌ترین در نوع خود، ساخته شده و از نظر طبقه‌بندی اداره هوانوردی فدرال، هواپیمای خصوصی به شمار می‌رود که می‌تواند حداکثر تا ۶۰۰ کیلوگرم وزن را حمل کند. برای اشاره به این وسیله نیز، هم از عبارت «خودروی پرنده» و هم «هواپیمای جاده‌رو» استفاده می‌شود.
ترافوجیا ترنزیشن

اما در جریان ساخت، تولیدکنندگان با توجه به محدودیت وزنی این وسیله در جا دادن امکاناتی مانند کیسه‌های ایمنی هوایی، ضربه‌گیرها و دیگر ابزار ایمنی که در خودروهای مجاز به رفت و آمد در جاده‌ها ضروری است، دچار مشکل شدند.

با این همه اداره هوانوردی فدرال به صورت استثنایی و خارج از عرف، اجازه ویژه‌ای به تولیدکنندگان این وسیله داده‌است و آن را به‌رغم این که نزدیک به ۶۰ کیلوگرم از وزن مجاز سنگین‌تر است، در رده هواپیماهای تفریحی کم‌وزن به شمار آورده‌است.

برای دریافت اجازه پرواز با این نوع هواپیماها تنها بیست ساعت تمرین بسنده است که این، در مقایسه با دیگر هواپیماهای خصوصی مدت‌زمان کمتری است.

این هواپیمای دو نفره، می‌تواند سیستم دیفرانسیل جلو خود را برای راندن در بزرگراه‌هایی با سرعت معمولی و به صورت بال‌بسته، با مصرفی نزدیک به ۴ لیتر برای هر ۵۰ کیلومتر به‌کار بگیرد. زمانی که به منطقه مناسب برای پرواز می‌رسد مانند فرودگاه یا یک ملک خصوصی صاف، می‌تواند بال‌هایش را باز کند و ملخ نصب شده در پشت خود را به کار انداخته و از روی زمین بلند شود.

سرعت پرواز این هواپیمای جاده‌رو، ۱۸۵ کیلومتر در ساعت است و حداکثر مسافتی که با هر بار سوختگیری می‌پیماید ۷۴۰ کیلومتر است که می‌تواند تا ۲۰۰ کیلوگرم وزن را حمل کند. «ترافوجیا ترنزیشن» را می‌توان در یک گاراژ معمولی خانه نیز پارک کرد اما برای برخاست، به مسافتی نزدیک به ۵۰۰ متر نیاز دارد.

سازندگان «ماشین پرنده» می‌گویند یکی از برتری‌های اصلی آن نسبت به هواپیماهای سبک معمولی، توانایی‌های آن در شرایط جوی نامناسب است. این وسیله می‌تواند به جای زمین‌گیر شدن یا پرواز در هوای نامساعد، مانند یک خودروی معمولی عمل کند.

شرکت سازنده می‌گوید تاکنون ۷۰ نفر از این خودروها سفارش داده‌اند و هر یک، ۱۰ هزار دلار برای آن پیش‌پرداخت کرده‌اند. این پیش‌پرداخت‌ها با این شرط بوده که در صورت ورشکست شدن شرکت پیش از تحویل خودروها، تمام پول به صاحبان آن برگردانده شود.

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG