لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۳۹

ابراز نگرانی مجدد ایران از «برخورد پلیس بریتانیا با معترضان»


وزارت امور خارجه ایران با دعوت از کاردار بریتانیا در تهران مجدداً از آنچه «برخورد خشن پلیس انگلیس با معترضین» نامید، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت خارجه ایران بامداد پنج‌شنبه با دعوت کاردار بریتانیا در تهران با اعلام مراتب نگرانی جمهوری اسلامی ایران از این مسئله، خواستار «توجه به مطالبات و درخواست‌های واقعی معترضین» شد.

این ابراز نگرانی مجدد جمهوری اسلامی، در حالی است که در پاسخ به ابراز نگرانی روز یکشنبه سخنگوی وزارت خارجه ایران، جین ماریوت کاردار بریتانیا در تهران، صریحاً اعلام آمادگی کرده بود که با رامین مهمان‌پرست یا زهره الهیان، ریاست کمیسیون حقوق بشر مجلس، یا هر مقام ایرانی ذیربط دیگر ملاقات کند و به «نگرانی‌ها» پاسخ دهد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز یکشنبه خواستار آن شد که پلیس انگلیس در برخورد «تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم» از انجام هرگونه «اعمال خشونت‌آمیز» خودداری کند و حقوق بازداشت‌شدگان نیز مورد احترام قرار گیرد.

سفارت بریتانیا در تهران، در واکنش به اظهارات وزرات خارجه ایران با اشاره به اینکه کمیسیونی مستقل از دولت، در حال بررسی قتلی است که جرقه آغاز ناآرامی‌های انگلیس شد، افزود که نیروی پلیس انگلیس «استانداردهای حرفه‌ای» را در مقابل تظاهرات رعایت می‌کند و از سوی دیگر رسانه‌ها نیز این ناآرامی‌ها را پوشش می‌دهند.

سفارت بریتانیا ضمن استقبال از سفر دوباره گزارشگران حقوق بشر به این کشور، خواستار آن شد که دولت ایران نیز به احمد شهید، گزارشگر ویژه این سازمان اجازه ورود به ایران بدهد «تا او بتواند نگرانی‌های شدید جامعه بین‌الملل در مورد نقض‌های ادامه‌دار حقوق بشر در ایران را مورد بررسی قرار دهد.»

همچنین یک روز پس از انتقاد روز چهارشنبه محمود احمدی‌نژاد از نحوه برخورد پلیس بریتانیا با ناآرامی‌ها در شهرهای مختلف این کشور، سفارت بریتانیا در تهران اظهارات رئیس‌جمهور ایران را «فتح بابی» برای بحث درباره حقوق بشر خواند و خواستار صدور اجازه ورود نماینده حقوق بشر سازمان ملل به ایران شد.

«رویدادهای بریتانیا نشان‌دهنده بصیرت حضرت امام است»

کاظم صدیقی، خطیب نماز جمعه این هفته تهران، رویدادهای این هفته در بریتانیا را «نتیجه جنایات این دولت در دنیا» خواند و آن را «نشانی از حقانیت وعده‌های الهی و زمان تحقق این وعده‌ها و بصیرت حضرت امام» دانست.

کاظم صدیقی در مورد غرب اینگونه اظهار نظر کرد که «آنها دچار فقر اطلاعاتی هستند و مطلقاً زمین‌گیر هستند و دسترسی به اخبار جهان ندارند. دچار فقر فرهنگی هستند و کارهای قوم لوط را افتخار محسوب می‌کنند و می‌خواستند آن را قانونی کنند.»

مدرس اخلاق حوزه علمیه قم در خطبه‌های خود اینگونه ارزیابی کرد که «هم‌اکنون زمان فروپاشی دنیای غرب است.»

در ادامه اظهار نظرهای مقام‌ها و رسانه‌های جمهوری اسلامی در مورد آشوب‌های خیابانی بریتانیا، فردا نیوز، منسوب به قالیباف شهردار تهران و رجا نیوز منسوب به عوامل مرتبط با سپاه پاسداران، خواستار گشودن درهای سفارت ایران در لندن بروی فراریان تحت تعقیب پلیس شده‌اند.

و از سوی دیگر محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج روز پنج‌شنبه از آمادگی این سازمان برای اعزام گردان‌های عاشورا و الزهرا به عنوان نیروهای پاسدار صلح به شهرهای بریتانیا خبر داد.

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG