لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۳

مهمانپرست: شتابی برای معرفی سفیر در انگلیس نداریم


رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران
رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، می گوید که بریتانیا سفیر خود را در تهران معرفی کرده است ولی جمهوری اسلامی شتابی برای معرفی سفیر خود در انگلیس ندارد.

آقای مهمان‌پرست در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر که روز دوشنبه منتشر شد در عین حال افزود که «تصمیمی برای کاهش رابطه با انگلیس نگرفته‌ایم.»

وی در این مصاحبه اظهار داشت: «بالاخره نوع سیاست‌های دولت انگلیس در رابطه با ملت ما به گونه‌ای بوده که مقداری تاثیر منفی خود را در روابط گذاشته، ما هیچ تصمیمی در رابطه با کاهش روابط اتخاذ نکرده‌ایم اما خود به خود در معرفی سفیر هم هیچ اقدام و شتابی در کار نبوده‌است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر انتخاب و معرفی سفیر جدیدی از سوی بریتانیا برای ایران گفت: «تا جایی که من اطلاع دارم فرد جدیدی معرفی شده اما معرفی سفیر و تاییدش مراحل مختلفی دارد که باید این مراحل را طی کند و زمان می‌برد. ما این مراحل را باید طی بکنیم تا نتیجه قطعی مشخص شود.»

از خرداد ۸۸، زمانی که مقام های جمهوری اسلامی ایران، بریتانیا را متهم به دست داشتن در ناآرامی‌های پس از انتخابات کردند، نمایندگان مجلس ایران چندین بار خواهان کاهش سطح روابط سیاسی با این کشور شده اند.

روابط دو کشور با انتشار مطلبی از سوی سایمون گس، سفیر پیشین بریتانیا در تهران در دفاع از وکلا و روزنامه‌نگاران زندانی ایرانی در سال گذشته، تیره تر شد.

سایمون گس که از شهریور ماه سال گذشته سفیر بریتانیا در ایران بود روز ۱۸ آذر ۸۹ به مناسبت «روز جهانی حقوق بشر» در مطلب خود، از نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران، دفاع کرد و خواستار آزادی وی شده بود.

۱۰ روز پس از انتشار این مطلب، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خبر داد که بنا به رای‌گیری انجام شده در این کمیسیون، تصمیم گرفته شد تا روابط ایران با بریتانیا در همه حوزه‌ها اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دیگر بخش‌ها «کاملاً قطع شود» و دولت نیز به انجام این کار ملزم خواهد شد.

این طرح قرار بود برای ادامه روند قانونی به هیئت رئیسه مجلس ارائه و پی‌گیری شود.

سایمون گس، اوایل سال جاری میلادی به عنوان نماینده ناتو در امور غیر نظامی در افغانستان منصوب شد و رامین مهمان‌پرست روز ۱۵ فوریه سال جاری در واکنش به تغییر سفیر بریتانیا در تهران گفت که «تغییر محل ماموریت سفیر انگلیس اگر با نیت اصلاح روند گذشته صورت گرفته باشد مورد استقبال جمهوری اسلامی است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در آن تاریخ ابراز امیدواری کرد که این تغییر بتواند «آغازی برای اصلاح روند گذشته باشد.»

محمود احمدی‌نژاد به نیویورک می‌رود

رامین مهمان‌پرست در ادامه مصاحبه خود با مهر در پاسخ به پرسشی مبنی بر سفر رئیس جمهور ایران به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «هنوز چیزی که مبنی بر عدم شرکت ایشان باشد دریافت نکرده‌ایم، طبق روال، معمولا آقای رئیس جمهور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می‌کند؛ ما هم خبری که تصمیم جدیدی را نشان بدهد دریافت نکرده‌ایم.»

حضور محمود احمدی‌نژاد در نشست‌های پیشین مجمع عمومی سازمان ملل و سخنرانی‌های پیشین او در این مجمع، همواره واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های غربی برانگیخته‌است.

محمود احمدی‌نژاد در سخنرانی‌های پیشین خود در این مجمع مشروعیت کشور اسرائیل را رد کرده و ایالات متحده را متهم کرده‌ که در رویدادهای تروریستی یازده سپتامبر در نیویورک دست داشته‌است.

رئیس جمهور ایران در این سخنرانی‌ها هم‌چنین مشروعیت شورای امنیت سازمان ملل را زیر سؤال برده و وجود همجنسگرایان در ایران را نیز منکر شده‌ بود.

«در مورد آمیا منتظریم تا طرف آرژانتینی آمادگی‌اش را اعلام کند»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه این مصاحبه در پاسخ به سؤالی در مورد پرونده انفجارهای آمیا در آرژانتین گفت: «برای روشن شدن حقایق و زوایای پنهان این حادثه تروریستی در یک چارچوب حقوقی بر اساس مقررات دو کشور اعلام آمادگی کردیم. منتظریم تا طرف آرژانتینی آمادگی اش را اعلام کند و کمیته حقوقی بتواند بحث‌ها را دنبال کند.»

در پرونده انفجار در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس، آمیا، در سال ۱۹۹۴ که به مرگ ۸۵ نفر انجامید شماری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران به دست داشتن در این بمبگذاری متهم شده اند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی اواخر تیرماه سال جاری برخلاف گذشته از آمادگی تهران برای همکاری در پرونده انفجار آمیا خبر داد.

دو سازمان اصلی یهودیان آرژانتین در بیانیه‌ای مشترک با رد پیشنهاد ایران مبنی بر کمک به روند این پرونده، این پیشنهاد را تنها تلاشی برای «کاستن از فشار و انزوای بین‌المللی» علیه تهران دانستند.

رامین مهمان‌پرست در مصاحبه روز دوشنبه خود در این خصوص گفت: «جریانات خاصی در آرژانتین مایل نیستند مسببین واقعی این اقدام تروریستی مشخص شوند و سعی می‌کنند اتهامی را به اتباع ما بزنند.»
XS
SM
MD
LG