لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۲۸

تأیید رئیس جدید سیا پس از عبور از طولانی‌ترین سخنرانی سنا


جان برنان، رئیس جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا.
روز جمعه ۱۸ اسفند، جان برنان به عنوان رئیس جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، سوگند یاد کرد.

آقای برنان مشاور بلندپایه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مبارزه با تروریسم در کاخ سفید و نامزد پیشنهادی باراک اوباما برای ریاست سازمان سیا بود.

رأی‌گیری در مورد صلاحیت این نامزد پیشنهادی اوباما اما در روزهای اخیر با تلاش سناتور جمهوری‌خواه، «رند پاول»، که از نامزدهای احتمالی ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ اس، به تأخیر افتاده بود.

آقای پاول با استفاده از یک تاکتیک قدیمی به نام «سخنرانی ایذایی» نطق‌های خود در جلسه سنا را آن‌قدر ادامه داد تا دست آخر موفق شد پاسخی را در مورد مسئله پهپادها (هواپیماهای بی‌سرنشین) از طرف مقابل استخراج کند.

به گزارش روزنامه «یواس‌ای‌تودی» سناتور «رند پاول» طی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه این هفته با سخنرانی‌ها و طرح ایرادهای متعدد که در مجموع سیزده ساعت طول کشید جلسه مجلس سنای آمریکا برای بررسی صلاحیت «جان برانان» را به تاخیر انداخت. چنین تاخیر طولانی‌ای در تاریخ مباحث این مجلس بی‌سابقه است.

در همین حال «میچ مک کونل» رئیس فراکسیون جمهوری‌خواه مجلس سنا نیز گفت که با نامزدی «جان برانان» مخالف است و تلاش خواهد کرد که مباحث در مورد صلاحیت وی ادامه پیدا کند.

موضوع اصلی مباحثه که ابتدا از سوی سناتور «رند پاول» مطرح شد ولی بعدا چند سناتور دیگر و از جمله یک سناتور دمکرات نیز به آن پیوستند، استفاده از پهپاد توسط سازمان سیا برای حمله به شهروندان آمریکایی در خاک این کشور و یا در کشورهای خارجی بود.

در این مباحثه سیزده‌ساعته البته سناتورهای دیگری که با نظر «رند پاول» موافق هستند نیز پشت تریبون رفته و با سخنرانی‌های خود بخشی از این مدت زمان طولانی را پر کردند.

سناتور «رند پاول» در بخشی از سخنان خود گفت: «هیچ آمریکایی در خاک این کشور قبل از آنکه جرم وی مشخص شود و قبل از آنکه مراجع قضایی محکومیت وی را صادر کنند نباید کشته شود. چطور می‌توان یک نفر را بدون دادگاه، بدون قاضی و هیئت منصفه کشت؟»

وی که منتقدان سرسخت استفاده از پهپادهای شکاری است در میان سخنرانی خود از باراک اوباما و یا دادستان کل آمریکا خواست که با صدور یک بیانیه رسمی تضمین دهند که در خاک آمریکا و در مورد شهروندان آمریکایی که مظنون به فعالیت‌های تروریستی هستند از روش شکار با پهپاد استفاده نخواهد شد.

دادستان کل آمریکا چند روز پیش از آغاز این مباحث در بیانیه‌ای گفته بود که دولت آمریکا قصد استفاده از این روش در خاک کشور را ندارد ولی در مواقع استثنایی مثل حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ شاید رئیس جمهور مجبور شود دستور قتل شهروندان آمریکایی در خاک این کشور را صادر کند.

سناتور رند پاول معتقد است که چنین توضیحاتی کاملا مبهم است و دست دولت و رئیس جمهور را برای استفاده از این روش باز می‌گذارد.

سناتور «لری رید» رهبر فراکسیون دمکرات‌های مجلس سنا در میانه این مباحث طولانی اعلام کرد که تا پایان روز پنج‌شنبه در مورد نامزدی «جان برنان» باید به نتیجه رسید؛ نتیجه این تصمیم‌گیری‌ها روز جمعه اعلام شد.

روز پنج‌شنبه سناتور «رند پاول» و همفکران وی تا وقتی که از سوی کاخ سفید اطلاعات مفصل‌تری در مورد چهارچوب استفاده از پهپادهای شکاری دریافت نکردند به سخنرانی و تاخیر انداختن در کار رای‌گیری پایان ندادند.

روزنامه «یواس‌ای‌تودی» یادآوری می‌کند که «جان برنان» مشاور ارشد کاخ سفید در مبارزه با تروریسم بوده و از نزدیک با برنامه‌های مربوط به استفاده از پهپادهای شکاری علیه اهداف تروریستی ارتباط داشته است.

دولت آمریکا از دور دوم ریاست جمهوری جورج بوش این روش را توسعه داده و از آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما نیز استفاده از این هواپیماهای شکاری در افغانستان، پاکستان و کشورهای آفریقایی و خاورمیانه گسترش یافته است.

دیوید پترائوس، رئیس پیشین سازمان سیا، نوامبر گذشته از مقام خود استعفا کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG