لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۸
روز پنج‌شنبه (هیجدهم ژانویه) وقت‌نگهداران که مسئول تعیین وقت مبدا در سراسر جهان هستند در قالب نمایندگانی از ۱۵۰ کشور جهان در ژنو سوئیس گرد هم آمدند تا تصمیم بگیرند که آیا روش قدیمی یعنی تنظیم وقت براساس گردش زمین به‌دور خورشید را حفظ کرده و یا آن را کنار بگذارند. این نمایندگان اما این بار به خاطر اختلاف‌نظرهای زیاد به نتیجه نرسیدند و این تصمیم‌گیری به نشست دیگری در سال ۲۰۱۵ موکول شد.

موضوع اصلی این نشست، مسئله لغو ثانیه کبیسه بود. دانشمندان هر چند وقت یکبار برای هماهنگی میان زمان ساعت اتمی و گردش زمین، یک ثانیه این ساعت را جلو می‌کشند که این یک ثانیه اضافی با عنوان ثانیه کبیسه شناخته می‌شود.

تصمیم لغو افزایش این یک ثانیه به ساعت اتمی برای سازگار کردن آن با ساعت خورشیدی مدت‌ها است که ذهن وقت‌شناسان جهان را به خود مشغول داشته‌است.

در نشست اتحادیه بین‌المللی ارتباطات سه کشور از جمله بریتانیا موافق حفظ سامانه موجود و سیزده کشور از جمله آمریکا خواستار تجدید نظر در آن بودند.

سخنران اول نشست روز پنج‌شنبه، پاول نجاریان، مدیر مخابرات و استانداردها در بخش آمریکایی اتحادیه مخابرات بین‌المللی سازمان ملل متحد، به رسانه‌ها گفت که حفظ ثانیه کبیسه همواره دردسرهای فنی ایجاد می‌کند.

به گفته او از آنجا که نهاد مسئول این امر که در فرانکفورت آلمان مستقر است تنها از شش ماه جلوتر جزئیات آن را اعلام می‌کند وارد کردن این ثانیه اضافی در نرم‌افزارها با مشکل زمانی روبه‌رو می‌شود.

تاکنون تمام فعالیت‌های مهم و حساسی که به تنظیم وقت دقیق نیاز دارند، از شبکه‌های ارتباطاتی و رایانه‌ای گرفته تا ترابری هوایی و دریایی، براساس تغییرات ناشی از تفاوت موجود در زمان گردش زمین به دور محور خود تنظیم شده‌اند. با توجه به زاویه اندکی که در محور گردش دورانی زمین وجود دارد طول دقیق سالها چند یا چندین ثانیه تفاوت دارند. این تفاوت تا به امروز بر اساس محاسبات بسیار دقیقی تعیین شده و توسط ساعت‌های اتمی فوق العاده دقیقی به عنوان وقت مبنا در سراسر جهان تعیین می‌شوند.

این طرح بحث‌برانگیز برای تغییر روش تعیین وقت مبدا در اجلاس «اتحادیه بین‌المللی ارتباطات» که همواره مسئول این کار بوده‌است مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این نهاد هر چند سال یکبار با تغییر چند ثانیه‌ای در وقت مبدا آن را با گردش دورانی زمین تنظیم کرده‌است. مورد بعدی این تنظیم وقت روز سی ام ماه ژوئن امسال خواهد بود. مشکل این روش در این نکته است که میزان دقیق این تغییر چند ثانیه‌ای را نمی‌توان از مدت‌ها پیش تعیین کرد.

نحوه تعیین وقت مبدا در سطح جهان از سال ۱۹۷۲ به شکلی بنیادی متحول شد و با استفاده از ساعت‌های اتمی که ضریب خطای آنها در حد چند ثانیه در طول میلیونها سال است، هماهنگ کردن فعالیت‌های حساس در سطح جهان بهبود چشمگیری پیدا کرد. همزمان در طول چند دهه اخیر عرصه‌هایی که به هماهنگی دقیق‌تر زمان نیاز مبرمی دارند گسترش یافته‌اند.

استدلال اصلی برای کنار گذاشتن حرکت دورانی زمین به عنوان مبنای وقت مبدا این است که هر چند سال یکبار این تفاوت چند ثانیه‌ای باید در تمام سامانه‌های حساس رایانه‌ای منظور شود. این کار علاوه بر صرف وقت و هزینه، یک مشکل دیگر نیز دارد و آن احتمال بروز اشتباه و در نتیجه پیامدهای خطرناک است.

اما مدافعان نظم کنونی می‌گویند در طول ۴۰ سال گذشته در ۲۴ مورد وقت مبدا براساس گردش دورانی زمین تغییر داده شده و در هیچیک از این موارد هیچ اشتباه یا اختلالی به وجود نیامده‌است. اما علاوه بر این جنبه‌های فنی، مدافعان سیستم موجود می‌گویند که سنت‌های علمی و فرهنگی تمدن بشری و از جمله سازگار ماندن وقت مبدا با دستاوردهای تاریخ ستاره‌شناسی را باید حفظ کرد.

یک طرح بینابینی نیز مطرح شد که طرفدار حذف جزئیات گردش دورانی زمین به عنوان وقت مبدا است ولی پیشنهاد می‌دهد که هر کشور جهان به عنوان مثال هر ده سال و یا هر صد سال یکبار وقت مبدا خود را با تغییر زمان ناشی از حرکت دورانی زمین منطبق کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG