لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۳۹

توافق بر سر ایجاد صندوق ۱۰۰ میلیارد دلاری مبارزه با گرمایش جهانی


مقام‌های سازمان ملل و مکزیک در نشست آب‌وهوایی کانکون، ۲۹ نوامبر ۲۰۱۰
۱۹۳ کشوری که طی دو هفته گذشته در شهر ساحلی کانکون مکزیک برای مذاکره پیرامون یک پیمان بین‌المللی جدید آب‌وهوایی گرد هم آمده‌بودند، روز شنبه به توافقاتی دست یافتند.

بنا بر گزارش‌ها، این توافق‌ها شامل ایجاد یک صندوق ۱۰۰ میلیارد دلاری است که به منظور کمک به کشورهای در حال توسعه در مبارزه با گرمایش زمین تأسیس می‌شود.

نقطه قوت پیمان‌های جدید کانکون در این است که امضای مفاد این پیمان برای کشورها الزام‌آور است در حالی که در نشست سال گذشته محیط زیست در کپنهاگ دانمارک توافق‌ها جنبه‌ای غیر الزام‌آور داشتند.

تنها کشوری که در نشست کانکون با توافق‌های جدید مخالفت کرد، کشور بولیوی بود که نمایندگان آن معتقدند قرارهای گذاشته شده کافی نیست و جهان نیازمند اقدام‌های بیشتری است.

فلیپه کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک در این خصوص گفت که توافق‌های کانکون «از آنچه نیاز داریم کمتر است اما نشانگر گامی چشمگیر در جهت درست است.»
داده‌های مرتبط

*کوشش می‌شود میانگین دمای زمین ۲ درجه بیشتر افزایش نیابد
* صندوقی ۱۰۰ میلیارد دلاری برای این منظور تشکیل می‌شود
* توافق بر ۲۵ تا ۴۰ درصد کاهش تولید گاز در کشورهای صنعتی
* اداره صندوق سبز توسط شورایی از ۲۴ کشور

بر پایه توافق‌های جدید، ۳۷ کشور ثروتمند صنعتی قرار است تا سال ۲۰۲۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را به میزان ۲۵ تا ۴۰ درصد نسبت به سال ۱۹۹۰ کاهش دهند.

این قرارها بر پایه پروتکل کیوتو تنظیم شده‌است و از آنجا که ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری جورج بوش از امضای این پروتکل خودداری کرد، توافق‌های جدید شامل این کشور نمی‌شود.

با این وجود، در توافق‌های جدید کانکون، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و ژاپن تعهد کرده‌اند تا سال ۲۰۱۲ هر ساله مبلغ ۳۰ میلیارد دلار برای کمک به مبارزه با گرمایش زمین به کشورهای در حال توسعه بدهند. این پول به صندوق مالی تازه‌ای به نام «صندوق اقلیم سبز» واریز خواهد شد.

از سوی دیگر قرار است یک شبکه و «مرکز فناوری آب‌وهوایی» تأسیس شود که وظیفه آن گسترش دانش و فناوری لازم برای مبارزه با پدیده گرمایش زمین است.

متن پیمان کانکون از تلاش برای جلوگیری از تخریب جنگل‌ها حمایت می‌کند و جنگل‌زدایی را یکی از دلایل اصلی دگرگونی آب‌وهوا می‌نامد زیرا درختان و دیگر گیاهان در جذب گازهای زیان‌آور گلخانه‌ای نقشی اساسی دارند و کارشناسان ۱۵ درصد از میزان افزایش دمای جهان را به خاطر قطع درختان جنگل‌ها می‌دانند.

از پرسش‌های اساسی مطرح شده در کانکون این بود که آیا پروتکل کیوتو که مدت زمان آن در سال ۲۰۱۲ به پایان می‌رسد را باید پی گرفت یا نه. ژاپن، روسیه و کانادا با ادامه پروتکل کیوتو مخالفت دارند و معتقدند که گفت‌وگوها باید بر پیمان جدیدی متمرکز شود که در آن ایالات متحده و چین نیز شرکت داشته‌باشند.

در کانکون، تصمیم‌گیری در مورد آینده پروتکل کیوتو به همایش سال آینده در آفریقای جنوبی موکول شد.

تاکنون در همه ۱۵ نشست پیشین محیط زیست که به ابتکار سازمان ملل متحد برگزار شده‌است در زمینه توافق‌های آب‌وهوایی پیشرفت نازلی صورت گرفته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG