لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۹

کره شمالی: تحرک نظامی کره جنوبی ارزش پاسخ دادن ندارد


مردم کره جنوبی در حال تماشای گزارشی از تنش‌های میان دو کره
تمرین نظامی کره جنوبی در جزیره مورد مناقشه «یان‌پیانگ» با وجود اخطارهای قبلی کره شمالی روز دوشنبه انجام شد.

اما به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، ساعاتی پس از پایان این رزمایش، فرمانده کل نظامی کره شمالی اعلام کرد که «ما حس کردیم این تحریکات نظامی ارزش پاسخ دادن را ندارد».

بنا به این گزارش، کره شمالی تمرین نظامی سئول را «یک تحریک نظامی بی‌محابا» توصیف کرده ولی اعلام کرده‌است که «پاسخی یک‌به‌یک» به آن نخواهد داد.

این در حالی است که کره شمالی روز جمعه هشدار داده‌بود در صورت برگزاری این رزمایش، پاسخ آن به‌مراتب شدیدتر و دامنه‌دارتر از حمله یک‌ماه پیش خواهد بود و انجام این رزمایش پیامدهای «فاجعه‌باری» در بر خواهد داشت.

یک ماه پیش، در روز ۲۳ نوامبر ارتش کره شمالی جزیره «یان‌پیانگ» را که در ۱۱ کیلومتری قلمروی آبی آن کشور قرار دارد به آتش بست که این اقدام به کشته شدن چهار نفر و ویرانی ده‌ها خانه انجامید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کره جنوبی در رزمایش روز دوشنبه از مهمات واقعی استفاده کرده و آتشباری ادوات نظامی نیروهای کره جنوبی در این رزمایش در حدود دو ساعت ادامه داشته‌است.

در پی اخطارهای کره شمالی نسبت به عدم انجام این تمرین نظامی، کره جنوبی پیش از آغاز این مانور صدها تن از ساکنان مناطق مرزی خود با کره شمالی را جابجا کرده و ساکنان جزیره یان‌پیانگ را نیز به داخل سنگرهای زیرزمینی فرستاده‌است.

بنا بر گزارش‌ها هواپیماهای جنگی کره جنوبی نیز آماده مقابله با واکنش احتمالی کره شمالی شده‌اند.

در پی اخطارهای پیش از دوشنبه کره شمالی، مقامات سئول نیز بامداد دوشنبه اعلام کردند که به هر گونه «تحرک» از سوی کره شمالی، پاسخی «بلادرنگ و قاطعانه» خواهند داد.

شورای امنیت سازمان ملل در جلسه روز یکشنبه خود که در باره موضوع شبه جزیره کره برگزار شد موفق نشد تا بیانیه‌ای را خطاب به طرفین درگیر تنظیم کند.

سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در ملل متحد، از اعضای شورا خواست تا کره شمالی را به خاطر دو حمله مرگباری که طی سال جاری انجام داده محکوم کنند ولی چین قویاً با این امر مخالفت کرد.

آمریکا یک روز پس از حملات توپخانه‌ای کره شمالی به جزیره «یان‌پیانگ»، یک ناو هواپیمابر هسته‌ای را برای شرکت در رزمایش مشترک با سئول، به آب‌های شبه جزیره کره فرستاد.
XS
SM
MD
LG