لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۱

«نخستین مرحله از انتخابات پارلمانی مصر در ماه نوامبر برگزار می‌شود»


از گردهمایی‌های هواداران دموکراسی در میدان تحریر قاهره، مصر.
گزارش رسانه‌ها حاکی است که نخستین رأی‌گیری از مردم مصر پس از سرنگونی دیکتاتوری سی‌ساله حسنی مبارک، رئیس‌جمهور پیشین این کشور، در خلال ماه‌های نوامبر و ژانویه در قالب انتخابات پارلمانی انجام خواهد شد.

روزنامه مصری الاهرام و شبکه تلویزیونی العربیه روز شنبه با اعلام این خبر نوشتند که این انتخابات در سه مرحله برگزار خواهد شد و مربوط به برگزیدن نمایندگان در دو مجلس مصر یعنی مجلس خلق و مجلس شورا می‌شود.

خبرگزاری دولتی مصر، مِنا، نیز خبر داده‌است که شورای نظامی قرار است روز بیست‌وششم سپتامبر فرمانی صادر کرده و در آن تاریخ نهایی برگزاری انتخابات دو مجلس مصر را اعلام کند.

در هفت ماهی که از کناره‌گیری حسنی مبارک از قدرت می‌گذرد شورای نظامی مصر که کنترل این کشور را در دست گرفته قول داده‌است تا تاریخی را برای انجام انتخابات پارلمانی مشخص و اعلام کند.

شورای نظامی مصر می‌گوید پس از انتخابات پارلمانی، انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در مصر برگزار خواهد شد اما هنوز تاریخی را برای این رأی‌گیری‌ها اعلام نکرده‌است.

شورای نظامی از سوی مردم مصر تحت فشار قرار دارد تا هرچه زودتر با اعلام این تاریخ‌ها واگذاری قدرت از نظامیان به مردم را تسریع بخشد.

مدل حکومتی آینده

افزایش نگرانی‌ها در مورد «تردیدهای شورای نظامی درخصوص انتقال قدرت به مردم» باعث شده‌است که حتی حزب اخوان‌المسلمین، پرنفوذترین حزب اسلام‌گرای مصر، که پیش از این کمترین انتقادها را به شورای نظامی داشته‌است خواستار سرعت بخشیدن به تعیین جدول زمانی انتخابات از سوی نظامیان شده‌است.

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، که از «حزب عدالت و توسعه» او به عنوان الگویی برای اخوان‌المسلمین مصر یاد می‌شود در سفر جاری خود به شمال آفریقا نخست به قاهره وارد شد. وی که در مصر با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شد از دولت‌های عرب خواست با اصلاحات بی‌درنگ سیاسی و اجتماعی «به مطالبات مشروع مردم این کشورها» پاسخ دهند.

آقای اردوغان در قاهره خطاب به جمعیت حاضر گفت: «برادران من، دموکراسی و آزادی مثل آب و نان از حقوق اولیه شما است.»

در همین روز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در مراسم گشایش «اجلاس بیداری اسلامی» در تهران، خطاب به مردم کشورهای عربی ازجمله مصر در مورد آنچه احتمال «برنامه‌ریزی دشمنان برای روی کار آمدن عناصر وابسته به غرب و آمریکا» در این کشورها نامید هشدار داد.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان خود اظهار داشت کسانی که به گفته وی «سلطه‌طلب و سلطه‌گر» هستند «حق ندارند خود را در پیروزی انقلاب‌ها سهیم بدانند» و این «سلطه‌گران تلاش می‌کنند با سناریوهای مختلف، از جمله پیشنهاد مدل‌های حکومتی و قانون اساسی‌های وابستگی‌ساز، راه‌های انحرافی دیگری را پیش پای ملت‌ها بگذارند.»

گرچه آیت‌الله خامنه‌ای اشاره مستقیمی به «مدل‌های حکومتی و قانون اساسی‌های» مورد نظر خود نکرده‌است، اما این سخنان رهبر جمهوری اسلامی می‌تواند پاسخی باشد به آنچه رجب طیب اردوغان در سفر به تونس در مورد مدل‌های احتمالی حکومت‌های آینده در این منطقه بر زبان راند.

آقای اردوغان که دیدارش از تونس به خاطر تجربه ویژه ترکیه در استقرار نظامی دموکراتیک در جامعه‌ای مسلمان مورد توجه فراوان قرار گرفته، در شرایطی که گروه‌های دارای گرایش سکولار در عرصه سیاست تونس نگران احتمال به قدرت رسیدن اسلام‌گرایان و پیروزی آن‌ها در انتخابات هستند، تأکید کرد که هیچ تضادی بین اسلام و دموکراسی وجود ندارد.

او گفت: «۹۹ درصد از مردم ترکیه مسلمان هستند و این هیچ مشکلی ایجاد نکرد. ترکیه کشوری دموکراتیک و سکولار است و شما هم می‌توانید اینجا در تونس همین کار را بکنید.»

دراین میان دیدگاه‌های آیت‌الله خامنه‌ای به شدت از سوی گروه‌های اسلام‌گرای فعال در تونس و مصر رد شده و علاوه بر آنکه گروه اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین در واکنش به برداشت آیت‌الله خامنه‌ای ماهیت اعتراض‌های مصر را «مردمی» و نه «اسلامی» توصیف کرده بود، در تونس نیز رهبر تبعیدی اسلام‌گرایان پس از بازگشت به کشورش تأکید کرد که دنباله‌روی روش آیت‌الله خمینی نیست.
XS
SM
MD
LG