لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۱۲

تعطیلی یک گالری در روسیه به خاطر نمایش پوتین با لباس زیر زنانه


یک نقاشی از پوتین و مدودف اثر ولادیمیر آلتونین.
تاتیانا وُلتسکایا و کلر بیگ

پلیس یک گالری را به خاطر نمایش تابلویی از پوتین در لباس زیر زنانه تعطیل کرد. همه می‌دانند که مقامات حکومت روسیه خیلی اهل شوخی نیستند. ولی در این مورد مشخص به نظر می‌رسد که حتی یک ذره انعطاف نشان نداده‌اند.

بنا بر اطلاعات رسیده به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی پلیس روز ۲۷ اوت به یک نگارخانه در شهر سنت پترزبورگ به نام «موزه مقامات حکومتی» حمله کرد و پس از ضبط چهار تابلوی نقاشی این گالری را تعطیل کرد.

این گالری در روزهای اخیر محل برگزاری نمایشگاهی از نقاشی‌های طنزآمیز از چهره مقامات ارشد حکومتی بود. یکی از تابلوها ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را در لباس زیر زنانه مجسم کرده بود.

صاحب این نگارخانه می‌گوید که «ویتالی میلونوف» از نمایندگان پارلمان که از پشتیبانان اصلی قوانین جدید علیه حقوق همجنس‌گرایان بوده این حمله پلیس را ترتیب داده است.

علاوه بر نقاشی مربوط به ولادیمیر پوتین یکی دیگر از تابلوهایی که ضبط شده «ویتالی میلونوف» را در مقابل نماد جنبش برابری حقوق همجنس‌گرایان که پرچمی است با رنگ‌های رنگین‌کمان نشان می‌دهد. این نماینده پارلمان به نمایش این تابلو اعتراض کرده و آن را تصویری «هرزنگارانه» توصیف کرده است.

در نقاشی مربوط به ولادیمیر پوتین می‌توان رئیس جمهور روسیه را دید که یک لباس زیر سفید و بسیار چسبان به تن دارد و مشغول بازی کردن با موهای دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه است که خود او نیز لباس زیر زنانه به تن دارد.

دو نقاشی دیگر که توسط ماموران پلیس ضبط شده تابلویی از رهبر کلیسای ارتودکس روسیه است که روی سینه‌اش خالکوبی دارد و دیگری مربوط به «یلنا میزولینا» یکی دیگر از نمایندگان پارلمان و از مدافعان سرسخت قانون ضد همجنس‌گرایی است.

در این نمایشگاه که عنوان آن «رهبران» بود تابلوهای طنزآمیزی از رهبران دوران اتحاد شوروی و از جمله ژوزف استالین نیز به نمایش گذاشته شده بود.

این گالری که فعالیت خود را از اواسط ماه اوت در یک آپارتمان شخصی در شهر سنت پترزبورگ آغاز کرده است برنامه‌های مختلفی ترتیب داده که موضوع همه آنها انتقاد از حکومت بوده است.

مدیر این گالری می‌گوید که پلیس تهدید کرده که علیه وی و نقاش تابلوی ولادیمیر پوتین یک پرونده قضایی تشکیل خواهد داد.

مقامات پلیس شهر سنت پترزبورگ حمله به این نگارخانه را تایید کرده و می‌گویند پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر اینکه آثار این نمایشگاه خلاف قانون هستند تصمیم گرفتند آن را تعطیل کنند.

توهین به مقامات حکومتی در روسیه جرم تلقی می‌شود و مجازات آن می‌تواند جریمه، بازداشت و حتی یک سال زندان باشد. مدیر این گالری می‌گوید که برگزاری این نمایشگاه بخشی از حق مسلم یک شهروند برای آزادی بیان است و تصمیم دارد علیه اقدام پلیس و دادستانی شهر به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت کند.

نقاش تابلوی طنزآمیز ولادیمیر پوتین در روز بعد از حمله پلیس به نمایشگاه به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که از فرانسه تقاضای پناهندگی سیاسی کرده و پس از آنکه همسرش به وی گفته که ماموران پلیس در تعقیب وی هستند تصمیم گرفته از کشور خارج شود.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG