لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۱

ادامه ابراز انزجار از ویدئوی توهین‌آمیز سربازان آمریکایی


صحنه‌ای از ویدئوی مربوط به تفنگداران نیروی دریایی آمریکا.
مقامات دولت آمریکا و افغانستان روز گذشته از ویدئویی که گروهی از تفنگداران آمریکایی را مشغول ادرار بر روی چند جنازه نشان می‌دهد ابراز انزجار کرده‌اند. احتمال داده می‌شود که به خاطر رنگ تیره پوست اجساد و نوع لباس‌هایی که برتن آنها است این حادثه در افغانستان روی داده و اجساد متعلق به جنگجویان طالبان باشند.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان «لئون پانه‌تا» وزیر دفاع آمریکا در این باره گفت: «من این ویدئو را دیده‌ام و این حرکت، بسیار ناشایست و انزجاربرانگیز است. من این اقدام را به شدیدترین شکل محکوم می‌کنم.»

وزیر دفاع آمریکا در بیانیه خود افزود که به فرماندهی تفنگداران آمریکا و سرفرماندهی نیروهای همیاری بین‌المللی مستقر در افغانستان دستور داده که به سرعت در مورد این ماجرا تحقیقات لازم را انجام دهند و افزوده که «یک چنین اعمالی برای نفرات نیروهای مسلح آمریکا کاملا غیرقابل قبول و ناشایست است و به هیچ وجه با معیارهایی که ارتش آمریکا به آن وفادار است انطباق ندارد. افرادی که مرتکب این عمل شده باشند به خاطر رفتار ناشایست خود مجازات خواهند شد.»

همزمان ژنرال «جیمز آموس» فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این عمل با معیارها و رفتار قهرمانانه‌ای که این نیروها در طول تاریخ خود نشان داده‌اند هیچ تناسبی ندارد.» ژنرال «آدرین برادشاو» معاون سرفرماندهی نیروهای همیاری بین‌المللی در افغانستان نیز گفت: «هرگونه رفتاری که به اجساد کشته‌شدگان نیروهای خودی و یا دشمن بی‌احترامی کند کاملا غیرقابل پذیرش است و به هیچ وجه بیانگر معیارهایی نیست که ما از نظرات نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان انتظار داریم.»

فرماندهی تفنگداران نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده‌است که از روز چهارشنبه تحقیقات لازم در این زمینه آغاز شده‌است. دو مقام ارشد از میان فرماندهان و افسران دادستانی این نیرو مامور انجام این تحقیقات شده و پس از یافتن تمام جزئیات اقدامات قضایی لازم در مورد متخلفان صورت خواهد گرفت.

به نوشته شبکه خبری سی‌ان‌ان روز گذشته هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن محکوم کردن عمل این چند تفنگدار نیروی دریایی گفت: «این رفتار غیرقابل بخشش و بسیار ناشایست با رفتاری که ما از تفنگداران و سایر نفرات نیروهای مسلح آمریکا انتظار داریم هیچ تناسبی ندارد. هر فردی که در این اقدام شرکت داشته و از آن باخبر بوده باید با او برخورد شود.»

اولین بار این فیلم روز چهارشنبه روی شبکه «یوتیوب» و «تی.ام. زد» منتشر شد که چهار نفر را که لباس تفنگداران نیروی دریایی آمریکا بر تن دارد نشان می‌دهد که روی جنازه سه مردی که روی زمین قرار دارند ادرار می‌کنند. یکی از این سربازان می‌گوید: «روز خوبی داشته باشی بابا» صدای دیگری می‌پرسد: «داری فیلم می‌گیری؟» و صدای دیگری در پاسخ می‌گوید: «آره» و بالاخره صدای دیگری هم می‌گوید: «عین آب دوش می‌مونه، به رنگ طلا.»

هنوز مشخص نیست که چه فرد یا گروهی این فیلم را بر روی شبکه‌های عمومی اینترنت قرار داده‌است.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از دولت و ارتش آمریکا خواسته که با انجام تحقیقات افراد متخلف را به شدیدترین شکل ممکن مجازات کند. وی افزود: «این رفتار سربازان آمریکایی غیر انسانی است و به شدیدترین شکل ممکن باید محکوم شود.»

یک سخنگوی طالبان این عمل را بربریت خواند و افزود: «هیچ دین الهی نمی‌تواند چنین رفتاری را بپذیرد. این رفتار غیر انسانی چهره واقعی آنها را برای جهان برملا کرده‌است.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG