لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۳۶

مبلغ غرامت ایران در پرونده انفجار بیروت به ۸٫۸ میلیارد دلار رسید


دادگاه عالی ایالات متحده، واشینگتن.
یک قاضی دادگاه فدرال آمریکا با صدور حکمی ایران را به پرداخت بیش از ۸۱۳ میلیون دلار دیگر خسارت به خانواده‌های سربازان آمریکایی کشته شده در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ بیروت محکوم کرد.

این دادگاه پیش از این هم حکم پرداخت مبالغ دیگری به عنوان غرامت آن بمب‌گذاری برای جمهوری اسلامی صادر کرده که با افزودن مبلغ جدید، جمع این خسارات هم‌اینک به ۸٫۸ میلیارد دلار بالغ می‌شود.

حکم جدید این دادگاه در این رابطه، روز سه‌شنبه هفته گذشته توسط رویس لمبرت، قاضی فدرال در واشینگتن، صادر شده و خبرگزاری فرانسه روز جمعه ۱۶ تیر به نسخه‌ای از آن دست یافته‌ است.

در سال ۸۳ میلادی، در خلال جنگ‌های داخلی لبنان، یک حمله‌کننده انتحاری با کامیونی حامل مواد منفجره به مقر تفنگداران دریایی آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بیروت وارد شده و با ایجاد انفجار باعث کشته شدن ۲۴۱ نظامی آمریکایی شد.

گرچه در آن زمان سازمان جهاد اسلامی، از گروه‌های بنیادگرای شیعه، مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت، برخی از گمانه‌زنی‌ها بر نقش ایران در این حمله تأکید می‌کرد؛ جمهوری اسلامی اما هر گونه دست داشتن در این انفجار را رد کرده و پشتیبانی‌اش از گروه‌های شیعه لبنانی را «تنها یک پشتیبانی معنوی» توصیف می‌کند.

حکم جدید پرداخت غرامت توسط ایران هشتمین حکم این دادگاه علیه ایران در رابطه با این پرونده‌ است و رویس لمبرت در این خصوص به خبرگزاری فرانسه گفت که «ایران دارد به خاطر حمایتش از تروریسم صورت‌حساب سنگینی برای خودش درست می‌کند».

مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت پس از حمله انتحاری. ۳۱ اکتبر ۱۹۸۳.
مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت پس از حمله انتحاری. ۳۱ اکتبر ۱۹۸۳.
این قاضی فدرال افزود که «تعدادی از پرونده‌های بمب‌گذاری بیروت هنوز رسیدگی کامل نشده‌ است و تکمیل دادرسی این پرونده‌ها مطمئناً مبلغ غرامت را افزایش خواهد داد.»

رویس لمبرت در ادامه گفت که «هیچ غرامتی، هر چند میلیارد که می‌خواهد باشد، نمی‌تواند جبران‌کننده زندگی‌های بی‌شماری باشد که بر اثر اعمال ناجوانمردانه ایران از هم پاشیده‌اند.»

از بمب‌گذاری انتحاری سال ۸۳ هم‌اینک نزدیک به ۳۰ سال می‌گذرد، اما پی‌گیری دو تن از مصدومان آمریکایی این حملات منجر به صدور این احکام جدید شده‌ است.

پیش از این خبرگزاری آسوشتیدپرس به نقل از وکیل این دو شاکی آمریکایی نوشت که به اعتقاد او چنین مبالغی از محل دارایی‌های بلوکه شده ایران در آمریکا قابل برداشت است.
XS
SM
MD
LG