لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۵

دومین دوره «نمایشگاه کتاب تهران، بدون سانسور» آغاز شد


این دومین سال است که نمایشگاه کتاب تهران، بدون سانسور در خارج از ایران برگزار می‌شود.

دومین دوره «نمایشگاه کتاب تهران، بدون سانسور» از دوم تا ۱۴ ماه مه (۱۲ تا ۲۴ اردیبهشت) در شهرهای مختلف اروپا و لس‌آنجلس آمریکا برگزار می‌شود.

برگزارکنندگان این نمایشگاه در وبسایت رسمی آن اعلام کرده‌اند که «اگر سانسورگران حضور کتاب‌های سانسورنشده را در تهران نمی‌تابند، ما نمایشگاه کتاب تهران‌مان را خارج از مرز ایران برگزار می‌کنیم و خواننده‌ فارسی‌زبان را از خواندن کتاب فارسی بدون سانسور محروم نمی‌کنیم».

این نمایشگاه قرار است همزمان با نمایشگاه دولتی کتاب تهران برگزار شود.

ما جامعه پراکنده‌ای هستیم. این نمایشگاه احترام متقابل میان نویسنده، ناشر و مخاطب است.
عباس معروفی

این دومین سال است که نمایشگاه کتاب تهران، بدون سانسور در خارج از ایران برگزار می‌شود.

اچ‌انداس مدیا، ارزان، ایران اودیوبوک، ایران آکادمیا، باران، پگاه، خانه هنر و ادبیات دنا، ساتراپ، شرکت کتاب فردوسی، فروغ، گردون، ناکجا، مهری و نوگام، انتشاراتی‌هایی هستند که برای دومین سال پیاپی «نمایشگاه کتاب تهران، بدون سانسور» را برگزار می‌کنند.

عباس معروفی، نویسنده و مدیر نشر گردون از محل برگزاری نخستین روز این نمایشگاه در لندن به رادیو فردا می‌گوید که استقبال و حضور مخاطبان کتاب و ادبیات فارسی از نمایشگاه کتاب تهران، بدون سانسور باعث شد تا این نمایشگاه برای دومین سال پیاپی برگزار شود.

آقای معروفی می‌گوید: «ما جامعه پراکنده‌ای هستیم. این نمایشگاه احترام متقابل میان نویسنده، ناشر و مخاطب است. گراهام گرین می‌گوید "کتاب سنگین است مانند آجر". اما ما حاضریم برای هدفمان، کتاب‌هایمان را با خود حمل کنیم و به شهرهای مختلف ببریم».

«اگر سانسورگران حضور کتاب‌های سانسورنشده را در تهران نمی‌تابند، ما نمایشگاه کتاب تهران‌مان را خارج از مرز ایران برگزار می‌کنیم و خواننده‌ فارسی‌زبان را از خواندن کتاب فارسی بدون سانسور محروم نمی‌کنیم».
برگزارکنندگان «نمایشگاه کتاب تهران،بدون سانسور»

دوره نخست نمایشگاه کتاب تهران، بدون سانسور، سال گذشته تنها در لندن برگزار شد اما امسال، شهرهای لندن، پاریس، استکهلم، کلن، آمستردام، روتردام، گوتنبرگ، لاهه و لس‌آنجلس نیز میزبانی از نمایشگاه را بر عهده گرفته‌اند.

برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب تهران، بدون سانسور ابراز امیدواری کرده‌اند تا بتوانند «هر سال کتاب‌های بدون سانسور بیشتری» در اختیار ایرانیان قرار دهند «با این امید که روزی به همین زودی‌ها دیگر نیازی به نمایشگاه کتاب بدون سانسور نباشد».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG