لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۰۲

آتش نشانی تهران: آتش سوزی سینما جمهوری عمدی بود


سینما جمهوری در آبان ماه طعمه حریق شد. (عکس: مهر)

سازمان آتش نشانی تهران، روز یکشنبه، درست یک ماه بعد از آتش سوزی در سینما جمهوری، نتیجه تحقیق کارشناسان خود را اعلام کرده و گفت: علت آتش سوزی عمدی بوده است.


سينما جمهوری که از سالن های قديمی مرکز شهر تهران بود، در ۲۴ آبان ماه سال جاری، طعمه حريق شد و قسمت های عمده ای از آن از جمله سالن اصلی و کافه تريای طبقه دوم از بين رفت.


محمدرضا حاجی، رئيس سازمان آتش نشانی تهران در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ايسنا)، ضمن اشاره به اين مطلب که چگونگی ايجاد آتش سوزی مشخص نيست، گفت:«براساس تحقيق کارشناسان آتش نشانی، دليل وقوع اين آتش سوزی عمدی بوده است.»


پيش از اين علی مصفا از بازيگران سينمای ايران که همراه همسر خود ليلا حاتمی، مالک سينما جمهوری است، در گفت و گو با ايسنا، از علت آتش سوزی ابراز بی اطلاعی کرده و گفته بود:«در اين مورد تحقيق خواهد شد.»


به نوشته ايسنا، رئيس سازمان آتش نشانی تهران با تاکيد بر اين نکته که دليل وقوع اين حادثه به مراجع قضايی و بيمه اعلام خواهد شد، ميزان خسارت وارده به سينما جمهوری را ۲۵۰ تا ۳۰۰ ميليون تومان عنوان کرد.


رئيس سازمان آتش نشانی تهران با تاکيد بر اين نکته که دليل وقوع اين حادثه به مراجع قضايی و بيمه اعلام خواهد شد، ميزان خسارت وارده به سينما جمهوری را ۲۵۰ تا ۳۰۰ ميليون تومان عنوان کرد.

بعد از وقوع این آتش سوزی در سینما جمهوری، شایعاتی مبنی بر عمدی بودن آن در گرفت.


سينما جمهوری که پيش از انقلاب سينما نياگارا نام داشت، متعلق به محمدعلی فردين ستاره سينمای قبل از انقلاب و علی حاتمی، کارگردان مطرح سينمای ايران بود.


بعد از درگذشت اين دو، ليلا حاتمی و علی مصفا با راه اندازی «کافه آنتراکت» در اين سينما و نمايش فيلم های کوتاه و برگزاری جلسات نقد فيلم، مديريت سينما را در دست گرفته و به آن رونقی دوباره بخشيدند.


ساختمان اين سينما در سال ۱۳۳۷ توسط يک مهندس هندى ساخته شد ولى بعد توسط پل آبكار، معمار ايرانى به سينما تبديل شد كه با نام سينما نياگارا در خيابان جمهورى (شاه سابق) با ۹۶۰ صندلى افتتاح شد.


بيشتر سينماهاى فعال در ايران پيش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ ساخته شده اند و ساختمان هاى آنها بازسازى شده است. اغلب اين سينماها از مشكلات فنى و عدم رسيدگى رنج مى برند كه در بسيارى موارد منجر به تعطيلى و يا آتس سوزى آنها شده است.


معروفترين آتش سوزى سينماها در يک دهه گذشته در سينما آزادى واقع در خيابان عباس آباد تهران رخ داد كه به مدت ده سال زمين آن خالى بود تا اينكه در بهمن ماه ۱۳۸۶ بازسازى اين سينما به پايان رسيد و در سال جاری کار خود را آغاز کرد.


XS
SM
MD
LG