لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۸

فردی هابرد، آهنگساز سبک جاز درگذشت


فردی هابرد از استادان مسلم موسيقی جاز بود که در سال ۱۹۷۲ برای آلبوم «اولين چراغ»، موفق شد جايزه بهترين اجرای موسيقی جاز جوايز «گرمی» را از آن خود کند.

فردی هابرد، يکی از بزرگترين آهنگسازان و نوازندگان سبک جاز، روز دوشنبه، در سن هفتاد سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.


اين آهنگساز برجسته سياهپوست، که ضبط صدها قطعه جاز را در کارنامه هنری خود دارد، به علت مشکل قلبی از ماه گذشته در بيمارستانی در لس آنجلس کاليفرنيا بستری شده بود که سرانجام در روز دوشنبه چشم از جهان فرو بست.


فردی هابرد از استادان مسلم موسيقی جاز بود که در سال ۱۹۷۲ برای آلبوم «اولين چراغ»، موفق شد جايزه بهترين اجرای موسيقی جاز جوايز «گرمی» را از آن خود کند.


او طی ده ها سال فعاليت هنری خود، با آهنگسازان افسانه ای جاز مانند «جان کالترين»، «آرت بليکی» و «هربی هنکاک»، کار کرد.


فردی هابرد در سال ۱۹۳۸ در شهر اينديانا پوليس (مرکز ايالت اينديانا) آمريکا به دنيا آمد. او در سال ۱۹۵۸ به نيويورک نقل مکان کرد و با گروه «فيلی جو جونز» مشغول به کار شد.


وی در اواخر دهه پنجاه تا اوايل دهه هفتاد ميلادی، آلبوم های مختلفی را چون «تکه هايی از لحظات دزديده شده»، «خاک سرخ و زندگی درست» و «شيرجه در آسمان» به بازار موسيقی عرضه کرد.


ساز تخصصی او ترومپت بود اما در نواختن هورن و پيانو نيز مهارت داشت.


هابرد در دهه هفتاد با ناکامی تجاری روبرو شد و حضور او برای مدتی در صحنه موسيقی کم رنگ شد اما مجددا در دهه نود به طور جدی به عرصه موسيقی بازگشت و بار ديگر آثاری به ياد ماندنی را خلق کرد.


آثار هابرد، را می توان بيشتر در ژانرهای «سول جاز»، «پست باپ» و «هارد باپ» طبقه بندی کرد؛ اگرچه آثار او گستره بزرگ تری، از جمله «جاز تلفيقی» و «فانک جاز» را هم در بر می گيرد.


XS
SM
MD
LG