لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۱۳

خبرنگار گروگان آمریکایی در یمن به دست گروه القاعده کشته شد


لوک سامرز

چاک هيگل، وزير دفاع آمريکا، روز شنبه، ۱۵ آذر، از مرگ لوک سامرز، عکاس‌‌ـ‌خبرنگار آمريکايی، به همراه يک امدادگر اهل آفريقای جنوبی که توسط القاعده يمن گروگان گرفته شده بودند، در جريان عمليات نجات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، آقای هيگل که در افغانستان به سر می‌برد، تاييد کرد که اين دو گروگان در جريان عملياتی که برای آزادی‌شان به طور مشترک توسط نيروهای آمريکايی و يمنی انجام شد، به دست نيروهای القاعده کشته شدند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز در همین روز، «قتل وحشیانه» این خبرنگار را که متولد بریتانیا بود محکوم کرد.

وزير دفاع آمريکا افزود که اين عمليات روز جمعه، ۱۴ آذر، به دستور رئيس جمهور ايالات متحده و توسط نيروهای ويژه آمريکايی با هدف نجات آقای سامرز و تمام افراد ديگری که با او گروگان گرفته شده بودند، انجام شد.

روزنامه بریتانیایی گاردین در خبر خود در این باره می‌گوید که گروگان‌گیران عضو القاعده روز چهارشنبه ویدئویی از آقای سامرز منتشر کرده‌اند که او را در حال التماس برای دریافت کمک نشان می‌دهد.

لوسی سامرز، خواهر عکاس آمريکايی نيز به آسوشيتدپرس گفت که او و برادرش، توسط اف‌بی‌آی از مرگ برادرشان در یمن مطلع شده‌اند.

لوک سامرز، ۳۳ ساله، در سال ۲۰۱۳ و در صنعا، پايتخت يمن، توسط القاعده گروگان گرفته شده بود. نيروهای ويژه آمريکا پيش از اين نيز عمليات نجات ناموفقی برای آزادی او انجام داده بودند.

گروه القاعده یمن مرتبط است با گروه دولت اسلامی که در ماه‌های گذشته دست‌کم سه آمریکایی و دو بریتانیایی را در سوریه سر بریده است.

يمن سال‌هاست که به محل درگيری‌های مسلحانه القاعده، حوثی‌های شيعه‌مذهب و دولت مرکزی این کشور تبديل شده است.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG