لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۵۶

۳۴ افسر تسلیحات اتمی آمریکا به دلیل تقلب در امتحان برکنار شدند


محفظه نگهداری یک موشک هسته‌ای آمریکا
نيروی هوايی آمريکا فاش کرده که ۳۴ افسر اين نيرو که با «مرگبارترين» تسليحات اين کشور کار می‌کردند، به علت «تقلب در آزمون‌های عادی مهارت» از کار برکنار شده‌اند.
به گزارش آسوشيتدپرس، دبورا لی جيمز، يک فرمانده ارشد نيروی هوايی آمريکا روز چهارشنبه ۱۵ ژانويه (۲۵ دی) در یک نشست خبری که با عجله در وزارت دفاع اين کشور (پنتاگون) ترتيب داده شده بود، «رسوايی» در نيروی موشکی اتمی اين کشور را «به شدت نااميد کننده» توصيف کرد.
خانم لی جيمز گفت: «تقلب» در پايگاه نيروی هوای مالمستروم، در جريان تحقيقات قبلی که درباره در اختيار داشتن مواد مخدر توسط ۱۱ افسر نيروی هوايی صورت گرفته بود کشف شد.
دو تن از اين افسران در بخش تسلیحات اتمی آمريکا حضور دارند و مظنون به دست داشتن در «تقلب» هستند.
پايگاه هوايی مالمستروم در مونتانا، محل استقرار و نگهداری يکی از عظيم‌ترين يگان‌های موشک‌های هسته‌ای بالستیک ايالات متحده آمريکا است.
دبورا لی جيمز، توضيح بيشتری درباره اين رسوايی نداده اما گفته که اين يک «رفتار کاملا غير قابل قبول» است و ژنرال مارک ولش، ریيس ستاد نيروی هوايی آمريکا، گفته که اين ماجرا می‌تواند «بزرگترين رسوايی» در تاريخ نيروهای موشکی آمريکا باشد.
از سوی ديگر، جان کيربی، سخنگوی وزارت دفاع آمريکا گفته که اطلاع از اين رسوايی «عميقا آزاردهنده» بوده است.
اين در حالی است که چاک هيگل، وزير دفاع، در جريان بازديد هفته گذشته خود از يک پايگاه موشک‌های هسته‌ای آمريکا، «حرفه‌ای گری» اين نيروها را ستايش کرده بود.
آقای کيربی گفته است که وزير دفاع خواستار آن شده تا به طور کامل از جريان تحقيقات مطلع باقی بماند.
آسوشيتدپرس گزارش داده که «رسوايی تقلب» آخرين نمونه از مجموعه رسوايی‌های نيروی هوايی در يک ماه گذشته است.
بر اساس اين گزارش، نقض عمدی قوانين ايمنی، قصور در بازرسی‌ها، ضعف در آموزش و مدارکی که نشان می‌دهد زنان و مردانی که وظيفه نگهبانی و مديريت موشک‌های زيرزمين نيروی هوايی را بر عهده دارند، از فرسودگی شغلی رنج می‌برند، از جمله اين رسوايی‌ها بوده‌اند.
در ماه اکتبر سال گذشته نيز، فرمانده نيروی موشکی اتمی آمريکا، به دليل «رفتار شرم‌آور» از جمله «مستی» در طول رياست بر هيات نمايندگی ايالت متحده در يک تمرين اتمی روسيه، از کار برکنار شده بود.
دبورا لی جيمز، منشی نيروی هوايی آمريکا، گفته که هفته آينده به هر سه پايگاه موشک‌های هسته‌ای ايالات متحده سفر خواهد کرد تا درباره شرايط نگهداری و مديريت اين موشک‌ها و فرماندهان آنها حقيقت يابی کند.
او اشاره کرد که «تقلب» رخ داده محدود به ۳۴ افسر نيروی هوايی بوده، هر چند تعدادی افسر نيروی موشکی به طور محرمانه به آسوشيتدپرس گفته‌اند که برای «پيشرفت در نيروی هوايی» مجبور بوده‌اند در آزمون‌های مهارت ماهانه خود، تقلب کنند.
تحقيقات درباره نگهداری و مصرف مواد مخدر در نيروی هوايی که به کشف تقلب اخير انجاميد، هفته گذشته توسط پنتاگون افشا شد. بر اساس اين گزارش، اين رسوايی ۱۰ افسر در پنج پايگاه نيروی هوايی درون آمريکا و يک پايگاه در انگلستان را شامل می‌شد.
نيروی هوايی روز چهارشنبه اعلام کرد که تعداد مظنونان به ۱۱ افسر افزايش يافته است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG