لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۴۱

انتقاد شدید غرب از روسیه در نشست گروه ۲۰


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست گروه ۲۰

رهبران غرب، رئيس جمهور روسيه را در نشست گروه ۲۰ در استراليا به دليل حمايت مسکو از جدايی طلبان شرق اوکراين و ارسال نيرو و تجهيزات نظامی به اين کشور، تحت فشار گذاشته‌اند.

به گزارش شنبه ۲۴ آبان خبرگزاری رويترز، سخنگوی استيون هارپر، نخست وزير کانادا گفته که آقای هارپر در ديدار با ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه به او گفته است: «من با شما دست خواهم داد اما تنها يک چيز دارم که بگويم؛ شما بايد از اوکراين خارج شويد.»

جيسون مک‌دانلد، سخنگوی نخست وزير کانادا افزوده که پاسخ رئيس جمهور روسيه به اين سخنان استيون هارپر «مثبت نبوده» اما جزئيات بيشتری را بيان نکرده است.

باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا نيز گفته است که اين کشور در «خط مقدم عليه تهاجم روسيه به اوکراين قرار داشته است.»

آقای اوباما افزوده است که اين تهاجم «تهديدی برای جهان است» و به عنوان مثال به سقوط هواپيمای مسافربری شرکت هواپيمايی مالزی بر فراز اوکراين اشاره کرده است.

هواپيمای مسافربری خطوط هوايی مالزی که ۲۶ تير از آمستردام در هلند راهی کوالالامپور بود، به علت آنچه دولت اوکراين و منابع غربی، شليک موشک ضدهوايی ساخت روسيه می‌دانند، سقوط کرد و تمام ۲۹۸ سرنشین آن کشته شدند.

دولت روسيه اما اين اتهام را تکذيب کرده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نيز گفته است که اتحاديه اروپا قصد دارد تحريم‌های اقتصادی بيشتری را عليه مسکو اعمال کند.

او افزوده است: «شرايط کنونی رضايت بخش نيست.»

اين در حالی است که‌ رئيس جمهوری روسيه، از اعضای گروه ۲۰ به دليل اعمال تحريم عليه آن کشور به شدت انتقاد کرده است.

ولاديمير پوتين اين تحريم‌ها را «ناقض اصول گروه ۲۰» دانسته اما در عين حال افزوده است که او قصد ندارد آن را در نشست بريزبن مطرح کند زيرا اين اقدام به گفته وی، بی فايده خواهد بود.

سازمان پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) که از دولت آمريکا و بسياری از کشورهای اروپايی و نيز ترکيه تشکيل شده، می‌گويد که روسيه رسما با ارسال نيرو و تجهيزات نظامی به شرق اوکراين، وارد درگيری نظامی با اين کشور شده است.

انتقادات از رئيس جمهور روسيه در نشست گروه ۲۰ در استراليا آنقدر جدی بود که رويترز به نقل از يکی از اعضای هيئت همراه ولاديمير پوتين از قصد او برای نيمه تمام گذاشتن نشست و بازگشت به مسکو خبر داد.

اما ديميتری پسکوف، سخنگوی رئيس جمهور روسيه اين خبر را تکذيب کرده و گفته که آقای پوتين تا انتهای نشست در آن حضور خواهد داشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG