لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۲۰

دست کم ۲۰ تن در حمله به وزارت دفاع يمن کشته شدند


حمله روز پنجشنبه به وزارت دفاع یمن دستکم۲۰ کشته برجای گذاشت.
برخورد يک خودروی حاوی مواد منفجره‌ با ساختمان وزارت دفاع يمن در شهر صنعا، و درگيری‌های پس از آن دست کم ۲۰ کشته و ۴۰ زخمی برجای گذاشت.

به گفته شاهدان عينی در اين حمله که روز پنجشنبه، ۱۴ آذر ماه رخ داد، از دو اتومبيل استفاده شده که يکی از آن‌ها خود را به در ورودی وزارتخانه کوبيده و ديگری حامل مردان مسلح بوده است.
به گزارش خبرگزاری رويترز، هدف از اين انفجار انتحاری حمله به بيمارستان وزارت دفاع بوده که در محوطه اين وزارتخانه واقع است.

پس از بروز اين انفجار تعدادی مرد مسلح که ملبس به يونيفرم ارتش يمن بودند، وارد محوطه وزارتخانه شده و با نيروهای حفاظتی درگير شده‌اند.
بر اساس آخرين اخبار رسيده مهاجمان توانسته‎‌اند يک پزشک غربی و يک پرستار فيليپينی را در مقابل بيمارستان وزارت دفاع به ضرب گلوله بکشند. مقامات رسمی خبر مرگ دستکم ۱۲ تن از اين مهاجمان در جريان تيراندازی‌ها را تاييد کرده‌اند.

خبرگزاری‌های داخلی يمن شدت اين حمله را در ۱۸ ماه گذشته بی‌سابقه اعلام کرده‌اند.

هنوز هيچ گروهی مسئوليت اين حمله را برعهده نگرفته است. در دو سال گذشته کشور يمن بارها شاهد تهديدهايی از جانب گروه‌های وابسته به القاعده بوده که به کرات به تشکيلات دولتی اين کشور حمله کرده‌اند.

دولت موقت يمن از جانب جدايی‌طلبان جنوب، گروه‌های نظامی وابسته به القاعده و شورشيان حوثی در شمال مورد تهديد است و علاوه بر اين در شرايط نابسمان اقتصادی نيز به سر می‌برد.

اعتراضات مردمی در خاورميانه و شمال آفريقا در سال ۲۰۱۱ به يمن رسيد و در پی آن علی عبدالله صالح، رئيس‌جمهوری وقت يمن، به سرکوب شديد اين اعتراضات پرداخت. او در سال ۲۰۱۲ و پس از تصويب قانون مصونيت قضايی‌اش از سوی پارلمان اين کشور برای درمان به آمريکا رفت. عبد ربه منصور هادی در حال حاضر رياست‌جمهوری يمن را برعهده دارد.
XS
SM
MD
LG