لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۲۹

اعتراض کانون نویسندگان ایران به «سرکوب‌ها»


کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای به «هجوم و سرکوب در مقابل خواسته‌ها و اعتراض‌ های برحق قشرهای مختلف مردم» طی ماه‌های اخیر اعتراض کرده است.

در بیانیه کانون نویسندگان ایران، که روز دوشنبه پنجم اسفند منتشر شده، آمده است: «در چندین ماه اخیر، با بحرانی‌تر شدن اوضاع اقتصادی و اجتماعی در داخل کشور و در سطح جهان، بار دیگر موج جدیدی از سانسور و ممنوعیت، احضار، دستگیری، بازداشت و صدور احکام سنگین و اجرای روزافزون احکام اعدام برای مقابله با پیامدهای بحران هر دم فزاینده به راه افتاده است».

بخشی از بیانیه کانون نویسندگان ایران نیز به موضوع «تخریب گورستان خاوران» پرداخته و آن را نشانه «از بین بردن اسناد و مدارک سرکوب‌های قبلی» دانسته است.

طی ماه‌های اخیر گزارش‌هایی مبنی بر تخریب بخشی از گورستان خاوران، محل دفن شماری از قربانیان اعدام زندانيان سياسی در سال ۱۳۶۷، منتشر شد که اعتراض‌هایی گسترده را در پی داشته است. آیت‌الله حسینعلی منتظری و شماری از سازمان‌های مدافع حقوق بشر، همچون سازمان عفو بین‌الملل، کانون مدافعان حقوق بشر،‌ جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، از این جمله بوده‌اند.

بیانیه کانون نویسندگان ایران خواهان «واگذاری گورستان خاوران به خانواده‌های کشته‌شدگان و بررسی این کشتار در محکمه‌ای مردمی و عادلانه» شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه به افزایش فشار بر فعالان فرهنگی اعتراض شده است: «سانسور کتاب‌ها، لغو امتیاز نشریات، فیلتر کردن سایت‌های اینترنتی و تهدید کاربران سایت‌ها در ماه‌های اخیر شدت یافته است.»

همچنین به نوشته بیانیه کانون نویسندگان ایران، «سانسور در سینما و تئاتر که تاکنون بیش‌تر توقیف و عدم صدور مجوز اکران بود به جایی رسیده که برخی نمایش‌ها برای گریز از سانسور به زبان انگلیسی به اجرا در می‌آیند».

بیانیه کانون نویسندگان افزوده است:‌«عرصه تألیف شعر و داستان چندان تنگ شده که بعضی از نهادهای فرهنگی امسال قادر به انتخاب کتاب سال خود نشدند.»

همچنین در این بیانیه به افزایش فشارها بر اعضای کانون نیز اشاره شده است: «در چند ماه اخیر تنی چند از اعضای کانون نویسندگان ایران - محمود دولت‌آبادی، فرزانه آقایی‌پور، مجید امین‌موید، ناصر زرافشان، فرخنده حاجی‌زاده و حسن صانعی - توسط نیروهای امنیتی بارها احضار شدند و ساعت‌ها مورد بازجویی قرار گرفتند. و هنوز زمان زیادی از صدور حکم سنگین زندان برای یوسف عزیزی بنی‌طرف نگذشته بود که محسن حکیمی، یکی دیگر از اعضای کانون و از فعالان جنبش کارگری، بازداشت و پس از تحمل حدود دو ماه زندان با وثیقه سنگین آزاد شد.»

بیانیه کانون نویسندگان ایران در پایان، ضمن اشاره به تشدید فشارها بر فعالان کارگری و دانشجویی،‌ و همچنین اقلیت‌های مذهبی، به دیگر معترضان نیز پرداخته است:‌ «در این میان بی‌پناهان و گم‌نامان معترض سخت‌تر کیفر شدند، که عالیه اقدام‌دوست نمونه‌یی مثال‌زدنی از این بی‌پناهان معترض است».
XS
SM
MD
LG