لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۴۱

هشدار وزير دفاع آمريکا به دولتمردان عراق


وزير دفاع آمريکا با رهبران عراق، از جمله رييس جمهوری اين کشور ديدار کرد.

تلویزیون دولتی عراق گزارش داد که رابرت گیتس، در نخستین سفر پس از اجرای طرح امنیتی بغداد در ماه فوریه، برای جلوگیری از لغزیدن عراق به ورطه جنگ داخلی، با نوری المالکی، نخست وزیر شیعه عراق ملاقات کرد.

واشینگتن که ۱۴۶ هزار نیرو در عراق دارد بر نوری المالکی فشار می آورد که بر سر تقسیم قدرت توافق کند زیرا این امر منجر به فرونشاندن درگیری های قومی می شود.

وزیر دفاع ایالات متحده دیروز پنجشنبه پیش از رسیدن به بغداد به خبرنگاران گفت :«بسیار مهم است که عراقی ها هر گونه تلاشی را برای اینکه این قانون هر چه سریعتر اجرا شود، انجام دهند.»

وزیر دفاع ایالات متحده همچنین در ادامه گفت که بر دولت عراق فشار خواهد آورد که قوانینی در زمینه تقسیم سود نفت و عقب نشینی از قانون تحریم اعضای حزب بعث از شغل های خدمات عمومی را تصویب کند.

درگیری بین شیعیان و سنی های عراق از زمان بمب گذاری در حرم امام یازدهم شیعیان در سال گذشته شدت یافته است.


پیش از آنکه بمبگذاری روز چهارشنبه در بغداد اتفاق بیفتد که حدود ۲۰۰ نفر در جریان آن کشته شدند، قرار بود رابرت گیتس امروز جمعه، از یک قرارگاه مشترک آمریکایی- عراقی دیدن کند، اما این بازدید لغو شد.

این سومین باری است که رابرت گیتس، به عنوان وزیر دفاع آمریکا به عراق سفر می کند. رابرت گیتس پیش از ورود به بغداد به دولت نوری المالکی هشدار داد که حمایت ایالات متحده از این کشور تعهدی پایان ناپذیر نخواهد بود.


وی روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت :«تعهد ما به عراق طولانی مدت است، اما تعهد نداریم که زنان و مردان جوانمان برای همیشه در خیابان های عراق به گشت زنی بپردازند.»

عبدالقادر العبیدی، وزیر دفاع عراق در کنفرانس خبری مشترک با وزیر دفاع آمریکا گفت عراقی ها در مقابله با شورشیان به پیشرفت هایی دست یافته اند و نیاز این کشور به حمایت هر روز کمتر می شود.

وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در دیدار با رهبران عراقی خواستار سرعت بخشیدن به بازسازی این کشور در زمینه های سیاسی و اقتصادی شد.

رابرت گیتس دیروز پنجشنبه، با فرماندهان ارشد نیروی دریایی ایالات متحده در شهر فلوجه دیدار کرد.

در همین حال ژنرال مایکل باربرو، از افسران بلند پایه ارتش آمریکا، ایران را به حمایت از شورشیان سنی عراق متهم کرد و گفت:« ایرانیان بازداشت شده که هم اکنون در بازداشت نیروهای آمریکایی قرار دارند، گفته اند که نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی شورشیان سنی را حمایت می کنند و ارتش آمریکا در محلات سنی نشین بغداد، مهماتی کشف کرده اند که ساخت ایران هستند.»

ایالات متحده بارها گفته است که ایران برای شبه نظامیان شیعه عراق مهمات و اسلحه تهیه کرده و به آنان آموزش می دهد. تهران این اتهام را رد کرده است.هفته گذشته ایالات متحده ایران را به حمایت از شورشیان سنی عراق نیز متهم کرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG