لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۱

خبرگزاری رسمی مجلس ایران از قدردانی و تبریک ۱۱۰ نماینده به اصغر فرهادی، فیلمساز ایرانی، در پی اعطای جایزه آکادمی «اسکار» به فیلم «فروشنده»، تازه‌ترین ساخته او، خبر داد.

خبرگزاری «خانه ملت» روز چهارشنبه، ۱۱ اسفند، به نقل از احمد مازنی٬ یکی از نمایندگان مجلس، گزارش داد که بیانیه نمایندگان مجلس به پاس قدردانی از این کارگردان سینما صادر شده است.

در متن این بیانیه٬ اعطای جایزه آکادمی «اسکار» به فیلم «فروشنده» به عنوان کشیدن «خط بطلان بر ادعای نورسیده کاخ سفید [دونالد ترامپ] در دشمنی با ملت ایران» تفسیر شده است.

این نمایندگان در بیانیه خود همچنین نوشته‌اند که این جایزه حاکی از «تعظیم مدنی جهانی در مقابل عظمت فرهنگ ایران» است.

آنها در بیانیه خود اضافه کردند که حضور فیلم «فروشنده» در هشتاد و نهمین مراسم آکادمی «اسکار» را نشانه «فرهیختگی، نجابت و ظرفیت سینمای ایران در عصر جمهوری اسلامی» می‌دانند.

فیلم «فروشنده»، ساخته اصغر فرهادی و با بازی ترانه علیدوستی و شهاب حسینی، روز یک‌شنبه گذشته به عنوان برنده اسکار «بهترین فیلم خارجی‌زبان»، در مراسم «آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک» در سال ۲۰۱۷ معرفی شد.

آقای فرهادی با این پیروزی جدید در صف معدود فیلمسازان بزرگی قرار گرفت که دو بار برنده این جایزه شده‌اند، از جمله اینگمار برگمان از سوئد و رنه کلمان از فرانسه.

اصغر فرهادی پیش از این با فیلم «جدایی نادر از سیمین» سینمای ایران را در مراسم اسکار پرآوازه کرده و در سال ۲۰۱۲ برنده همین جایزه شده بود.

پیشتر وزیران امور خارجه و فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران هم با استقبال از اعطای جایزه اسکار به فیلم «فروشنده» به کارگردان و دست‌اندرکاران و عوامل این فیلم تبریک گفته بودند.

این پیام‌های تبریک و قدر‌دانی مقام‌های جمهوری اسلامی از اصغر فرهادی در شرایطی صادر می شود که این کارگردان سینما در اعتراض به فرمان اجرایی دونالد ترامپ٬ رئیس جمهوری آمریکا، برای منع موقت ورود شهروندان ایران و شـش کشور دیگر به آمریکا٬ از شرکت در مراسم اسکار خودداری کرد.

فیروز نادری، از دانشمندان ارشد پیشین در «ناسا» و انوشه انصاری، نخستین زن فضانورد ایرانی‌تبار هم به نمایندگی از فرهادی جایزه این آکادمی به فیلم «فروشنده» را دریافت کردند.

آقای فرهادی در پیامی که برای مراسم امسال «اسکار» فرستاد و انوشه انصاری آن را قرائت کرد٬ گفت که «تقسیم جهان به دو قطب «ما» و «دشمنان ما»، «هراس‌افکنی و توجیهی فریب‌کارانه برای تجاوز و جنگ است».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG