لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۲۹

والسا، انقلابی سرشناس لهستان، همکاری با رژیم کمونیستی را تکذیب کرد


لخ والسا

بر اساس اسنادی که توسط بنیاد ملی حافظه تاريخی لهستان افشا شده است، لخ والسا، یکی از معروف‌ترین فعالان طرفدار دموکراسی و رئیس جمهور سابق این کشور، در دهه هفتاد میلادی با نهادهای امنیتی حکومت کمونیست لهستان همکاری داشته است.

لخ والسا این اتهام را تکذیب می‌کند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، مدیر بنیاد ملی حافظه تاریخی لهستان که نهادی دولتی است روز پنج‌شنبه، ۲۹ بهمن‌ماه، اعلام کرد که اسناد مربوط به همکاری لخ والسا با نهادهای امنیتی هفته جاری کشف شده‌ است.

لوکاش کامینسکی، مدیر بنیاد حافظه تاریخی ملی لهستان، گفت: «این اسناد حاوی پاکتی است که در آن سند همکاری با پلیس مخفی به دست لخ والسا و به نام مستعار "بولک" امضا شده است.»

بنیاد ملی حافظه تاریخی لهستان یک نهاد دولتی است که در مورد جرایم دوران حکومت کمونیستی و اشغال لهستان توسط آلمان نازی تحقیق و اسناد آن دوران را جمع‌آوری می‌کند.

مدیر این بنیاد در یک کنفرانس خبری در شهر ورشو افزود: «در این اسناد قبض‌های دریافت پول نیز هست که با نام "بولک" امضا شده‌اند.»

لخ والسا، برقکار کارخانه‌های کشتی‌سازی، رهبر جنبش همبستگی بود که در سرنگونی رژیم کمونیستی لهستان نقش مهمی ایفا کرد و در اولین انتخابات آزاد کشور در سال ۱۹۹۰ به ریاست جمهوری انتخاب شد.

او بارها به همکاری با نهادهای امنیتی مخوف رژیم کمونیستی متهم شده و سال‌ها با این اتهامات مبارزه کرده است.

این در حالی است که در سال ۲۰۰۰ یک دادگاه ویژه در لهستان طی حکمی اعلام کرد که لخ والسا هیچ گاه با نهادهای امنیتی رژیم سابق لهستان همکاری نداشته است.

لخ والسا برنده جایزه صلح نوبل که اکنون ۷۲ سال دارد، از مدت‌ها پیش فعالیت سیاسی را کنار گذاشته، ولی هنوز هم به عنوان سیاستمداری کهنه‌کار در کشور خود مورد احترام است.

بنیاد ملی حافظه تاریخی لهستان این اسناد جدید را از بیوه ژنرال ژسلاو کیژساک، آخرین نخست وزیر رژیم کمونیستی لهستان، دریافت کرده است.

لخ والسا که همواره اتهامات مربوط به خبرچینی از سایر فعالان طرفدار دموکراسی را تکذیب کرده در واکنش به افشای مدارک جدید گفت که ژنرال کیژساک و ماموران او در جعل سند سابقه طولانی دارند و به این وسیله تلاش می‌کردند اعتبار رهبر اپوزیسیون را خدشه‌دار کرده و از دریافت جایزه نوبل که در سال ۱۹۸۳ به او اعطا شد، جلوگیری کنند.

لخ والسا در توضیح بیشتر یک وبلاگ نوشت: «هیچ مدرکی که من امضا کرده باشم در کار نیست.»

او مدارک جدید را جعلی خوانده و افزود که قصد دارد این موضوع را به مراجع قضایی ارجاع دهد. به گزارش یک شبکه تلویزیونی خصوصی، آقای والسا هم اکنون در آمریکای جنوبی به سر می‌برد.

حزب قانون و عدالت که اکنون دولت لهستان را در دست دارد، از مدت‌ها پیش ادعا می‌کند که لخ والسا و تعداد زیادی از فعالان طرفدار دموکراسی که در سال‌های دهه ۱۹۸۰ با رژیم کمونیستی لهستان مذاکره کردند، با نهادهای امنیتی آن رژیم همکاری داشته و در نهایت منافع لهستان را فروختند.

XS
SM
MD
LG