لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۶

امضای قرارداد گازی ۴۰۰ میلیارد دلاری بین روسیه و چین


روسای جمهور روسیه و چین
در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای، دو کشور روسیه و چین روز چهارشنبه، ۳۱ اردیبهشت‌ماه، قرارداد جدید گازی خود به ارزش ۴۰۰ میلیارد دلار را امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، در چهارچوب این قرارداد سی ساله شرکت «گازپروم»، غول گازی روسیه، قرار است به مدت سی سال، سالانه ۳۸ میلیارد متر مکعب گاز به شرکت ملی نفت چین «سی‌ان‌پی‌سی» تحویل بدهد.

این گزارش می‌افزاید که هنوز قیمت رسمی گاز اعلام نشده است، اما چین قیمت هزار متر مکعب گاز دریافتی از روسیه را ۳۵۰ تا ۳۶۰ دلار پیشنهاد داده بود و انتظار می‌رود که روسیه از این معامله ۴۰۰ میلیارد دلار درآمد کسب کند.

قرارداد تازه روسیه و چین از سال ۲۰۱۸ اجرایی خواهد شد.

این قرارداد در حضور رؤسای جمهوری دو کشور در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای توسط مدیران عامل شرکت گازپروم و «سی‌ان‌پی‌سی» امضا شد و قرار است گاز روسیه توسط خط لوله از شرق سیبری به چین منتقل شود.

مذاکرات پیرامون این قرارداد از سال ۲۰۰۹ آغاز شده بود.

بر اساس گزارش وب‌سایت رسمی شرکت دولتی گازپروم، روسیه از سال ۲۰۰۷ شروع به طراحی خط لوله از منطقه سیبری به سمت کشورهای آسیای شرقی کرده است. تاکنون بیش از ۱۱۸۰ کیلومتر از این پروژه ۱۸۰۰ کیلومتری تکمیل شده و قرار است گاز روسیه از این مسیر به چین، کره جنوبی و کشورهای حوزه اقیانوس آرام منتقل شود.

دولت چین پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۰ نیاز به واردات ۳۰۰ میلیارد متر مکعب گاز داشته باشد.

شرکت گازپروم در سایت رسمی خود هنوز درباره جزئیات قرارداد حاضر اطلاعیه‌ای منتشر نکرده است، اما طی گزارشی که روز ۲۸ اردیبهشت درباره مذاکرات پیرامون قرارداد یاد شده منتشر کرد می‌گوید که تفاهم‌نامه این قرارداد در سال ۲۰۱۰ امضا شده و قرار بر این است که در فاز نهایی، صادرات گاز روسیه به چین به ۶۸ میلیارد متر مکعب در سال برسد.

خبرگزاری اینترفکس نیز می‌نویسد که صادرات گاز روسیه به چین به ۶۰ میلیارد متر مکعب در سال خواهد رسید.

در همین حال امضای این قرارداد ارزش سهام شرکت گازپروم را روز چهارشنبه تا دو درصد افزایش داد.

قرارداد گازی تازه روسیه و چین در حالی امضا شد که حجم تجارت دوجانبه چین و روسیه در سال گذشته به ۹۰ میلیارد دلار رسید.

روسیه بعد از ایران بزرگ‌ترین دارنده ذخایر گازی و بعد از آمریکا بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز دنیا به شمار می‌رود.

بر اساس آخرین گزارش سالانه شرکت بریتیش پترولیوم که در خرداد سال ۹۲ منتشر شد، روسیه در سال ۲۰۱۲ بیش از ۵۹۲ میلیارد متر مکعب تولید گاز داشته است که ۴۱۶ میلیارد آن به مصرف داخلی رسیده است.

روسیه با احتساب ۳۰ میلیارد متر مکعب گازی که از کشورهای همسایه خود برای صادرات دوباره خریداری کرده بود، مجموعا در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۸۶ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و ۱۵ میلیارد متر مکعب گاز مایع صادر کرده است.

۱۳۰ میلیارد متر مکعب از این رقم تحویل بازار اروپا و ۵۶ میلیارد متر مکعب تحویل اوکراین، بلاروس و دیگر کشورهای عضو شوروی سابق شده است.

روسیه در همین سال حدود ۱۵ میلیارد متر مکعب گاز مایع به کشورهای آسیایی تحویل داده بود که تقریبا همه آن راهی ژاپن و مقدار اندکی راهی چین و کره جنوبی شده است.

هم اکنون ترکمنستان بزرگ‌ترین صادرکننده گاز به چین است.
XS
SM
MD
LG