لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۷

واکنش دولت آمریکا به «توئیتر کوبایی»: قصد ایجاد ناآرامی نداشتیم


مری هرف
وزارت خارجه ایالات متحده روز پنج‌شنبه، ۱۴ فروردین‌ماه، در واکنش به انتشار گزارشی درباره آن چه به «توئیتر کوبایی» معروف شده اعلام کرد که این طرح برای اجرا در کوبا نه محرمانه بوده و نه «مخفی»، و دولت آمریکا قصد دامن زدن به ناآرامی در این کشور را نداشته است.

ساعاتی پیشتر در همین روز خبرگزاری آسوشیتدپرس بر اساس تحقیقات خود گزارشی منتشر کرده بود مبنی بر این که دولت آمریکا برای دامن زدن به ناآرامی و تشویق مخالفان حکومت در کوبا یک شبکه اجتماعی مانند توئیتر طراحی و راه‌اندازی کرده است که در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ فعال بود.

در این گزارش آمده است که تعداد مشترکان این شبکه اجتماعی مشابه توئیتر به ۴۰ هزار نفر هم رسیده بود.

بودجه این طرح از طریق آژانس آمریکایی کمک به توسعه بین‌المللی (یواس‌اید) پرداخت می‌شد که به عنوان نهادی برای کمک به پروژه‌های بشردوستانه در سطح جهان شناخته می‌شود.

همچنین بر اساس گزارش آسوشیتدپرس مدیران این طرح برای سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا مانند سی‌آی‌ای (سیا) کار نمی‌کردند و به نظر می‌رسد که برای راه‌اندازی و هدایت این طرح استقلال عمل داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به این گزارش تاکید کرد که هدف از اجرای این طرح تنها «ارتقای دموکراسی» بوده و خود طرح نه «محرمانه بوده و نه مخفی».

این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود در این باره تاکید کرده بود که بودجه ۱.۲ میلیون دلاری این طرح از طریق بانک‌های خارجی به حساب شرکت‌های صوری واریز می‌شده و آژانس یواس‌اید تلاش کرده است «رابطه این طرح با آمریکا پنهان بماند».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اتهامات در این زمینه گفت: «این که ما به طریقی تلاش داشتیم به ناآرامی دامن بزنیم، که به دنبال پیشبرد برنامه سیاسی خاصی بودیم، حتی ذره‌ای حقیقت ندارد.»

به گفته خانم هرف، وزارت خارجه آمریکا هیچ «محتوای سیاسی» در این شبکه منتشر نکرده و تنها هدف از این اقدام ایجاد مکانی برای کوبایی‌ها بوده است تا بتوانند «ابراز عقیده کنند».

در یکی از مدارک آژانس یواس‌اید که به دست خبرگزاری آشوشیتدپرس افتاده آمده است: «برقراری ارتباط از این طریق می‌تواند به کوبایی‌ها کمک کند تا خود را به اشکال مختلف سازماندهی کرده و ممکن است حوادثی مثل بهار کوبا را به وجود بیاورد و تحت تاثیر آن تعادل قدرت بین حکومت و جامعه کوبا دستخوش تغییر شود.»

روز پنج‌شنبه روزنامه واشینگتن پست هم در گزارشی در این باره یادآوری کرد که قانونی بودن اجرای چنین طرحی طبق مقررات آمریکا زیر سوال است. طبق قوانین آمریکا هر گونه اقدام پنهانی نهادهای دولتی برای تضعیف یک حکومت خارجی باید با تایید رئیس جمهوری ایالات متحده تحقق پیدا کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG