لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۵

اعطای نخستین جایزه واتسلاو هاول در پاییز ۲۰۱۳


واتسلاو هاول، رئیس جمهور فقید چکسلواکی سابق
به یاد واتسلاو هاول، اولین رئیس جمهوری کشور چکسلواکی، پس از فروپاشی اردوگاه کشورهای سوسیالیستی، نمایشنامه‌نویس منتقد و فعال حقوق بشر، جایزه جدیدی به نام وی برای فعالان حقوق بشر تاسیس شده است.

این جایزه به مدافعان و فعالان حقوق بشر در سراسر جهان تعلق می‌گیرد و اولین مورد آن در پاییز امسال، ۲۰۱۳، توسط پارلمان اروپا و کتابخانه بنیاد واتسلاو هاول و بنیاد منشور هفتاد و هفت به طور مشترک اهدا خواهد شد.

روز دوشنبه گذشته مسئول پارلمانی شورای اروپا، رئیس کتابخانه واتسلاوهاول و مدیر بنیاد منشور هفتاد و هفت در شهر پراگ،‌پایتخت جمهوری چک، با امضای یک موافقت‌نامه رسمی تاسیس این جایزه بین‌المللی را رسما اعلام کردند.

برنده این جایزه توسط یک هیئت داوران متشکل از مسئول پارلمانی شورای اروپا و شش شخصیت مستقل و آشنا به مسائل حقوق بشر تعیین خواهد شد.

برندگان این جایزه که می‌توانند افراد یا نهادهای غیردولتی باشند از سراسر جهان برگزیده خواهند شد.

در همین زمینه، ژان کلود مینیون، مسئول پارلمانی شورای اروپا، گفت: «نامزدهای دریافت این جایزه از تمامی کشورهای جهان انتخاب خواهند شد و به کشورهای عضو شورای اروپا محدود نخواهد بود. حقوق بشر معیاری بین‌المللی است و به همین خاطر ما این جایزه را به کشورهای عضو شورای اروپا محدود نخواهیم کرد.»

مراسم اعطای جایزه هاول هر ساله در ماه اکتبر در صحن پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ برگزار خواهد شد.

مارتا اسمولیکوا، رئیس کتابخانه واتسلاو هاول، می‌گوید: «ما مسئول برگزاری اولین نشست خواهیم بود که در تابستان در شهر پراگ برگزار خواهد شد و در آن نامزدهای دریافت این جایزه مشخص می‌شوند. پس از تعیین برنده جایزه نیز ما به افتخار برنده کنفرانسی ترتیب خواهیم داد که موضوع آن مسائل مربوط به حقوق بشر خواهد بود.»

واتسلاو هاول که در دسامبر سال ۲۰۱۱ درگذشت به خاطر مخالفت با رژیم سوسیالیستی حاکم بر چکسلواکی و دفاع از حقوق بشر مدت پنج سال زندانی بود. ایده بنای جایزه حقوق بشر به یادبود واتسلاو هاول اولین بار توسط فرانتیشک یانوچ مطرح شد که پایه‌گذار جنبش موسوم به منشور هفتاد و هفت است. این بنیاد که مرکز آن در سوئد است در سال‌های حکومت سوسیالیستی به مخالفان و منتقدان این رژیم در چکسلواکی کمک می‌کرد.

آقای یانوچ معتقد است که جایزه حقوق بشر واتسلاوهاول می‌تواند تاثیرات پردامنه‌ای داشته باشد. وی می‌افزاید: «واتسلاو هاول یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های منتقد در کشورهای اروپای شرقی بود و در سراسر جهان وی را می‌شناسند. می‌توان جایگاه و سوابق وی را با آندری ساخاروف مقایسه کرد. علاوه بر این وی نمایشنامه‌نویس بود و پس از سقوط رژیم سوسیالیستی چندین سال رئیس جمهور چکسلواکی و جمهوری چک بود. به همین خاطر این جایزه یک چنین شهرت و ظرفیت‌هایی را با خود دارد.»

جایزه واتسلاو هاول جایگزین جایزه‌ای خواهد شد که در سال ۲۰۰۷ توسط پارلمان اروپا تعیین شد و هر دو سال یک بار به فعالان حقوق بشر اهدا می‌شود. جوایز آن عبارتند از یک مدرک افتخاری، یک اثر هنری و ۶۰ هزار یورو که نیمی از آن توسط پارلمان اروپا و نیمی دیگر توسط وزارت خارجه جمهوری چک تامین خواهد شد.
XS
SM
MD
LG