لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۰۵

انفجار در ساختمان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان


وزارت فرهنگ افغانستان چند صد متر با کاخ ریاست جمهوری فاصله دارد. (عکس: AFP)

در نتیجه عملیات انتحاری طالبان در وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کابل، در روز پنجشنبه، سه نفر به قتل رسیدند.


طالبان اعلام کردند که هدف از این حمله که در جریان آن، بین نیروهای طالبان و نگهبانان وزارتخانه درگیری نیز پیش آمد، مشاوران خارجی حاضر در ساختمان بوده است.


پلیس کابل اعلام کرد که یک زن در میان کشته شدگان بوده و یک دکتر در بیمارستان نزدیک وزارتخانه به خبرگزاری « رویترز» گفت که ۱۸ نفر نیز در نتیجه این انفجار زخمی شده اند.


وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان فقط چند صد متر با کاخ ریاست جمهوری این کشور در مرکز کابل فاصله دارد.


این جدیدترین نشانه افزایش خشونت در افغانستان در سال جاری است که از زمان سرنگونی طالبان در افغانستان در سال ۲۰۰۱ بی سابقه بوده است.به رغم افزایش تعداد نیروهای خارجی حاضر در افغانستان، طالبان در سال جاری میلادی، فعالیت های خود را افزایش داده و چند بار به کابل حمله کرده اند.

به رغم افزایش تعداد نیروهای خارجی حاضر در افغانستان، طالبان در سال جاری میلادی، فعالیت های خود را افزایش داده و چند بار به کابل حمله کرده اند.


خونین ترین انفجار انتحاری کابل در ماه ژوییه گذشته در خارج از سفارت هند رخ داد که طی آن ۶۰ نفر از جمله دو تن از کارمندان این سفارت کشته شدند.


نیروهای طالبان در آوریل سال جاری تلاش کردند حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، را نیز ترور کنند که این اقدام شکست خورد.


آنان در دو هفته گذشته، چند خارجی از جمله یک زن انگلیسی را به قتل رسانده اند. طالبان دلیل کشتن زن انگلیسی را که برای یک سازمان خیریه کار می کرد، تبلیغ مسیحیت اعلام کردند.


مقامات افغانستان می گویند بعضی از این حملات به کمک اعضای نیروهای امنیتی این کشور انجام شده است.


حمله روز پنجشنبه به رغم پیشنهادهای اخیر برای گفت و گو با طالبان صورت گرفته است.


طالبان اعلام کرده اند تا زمانی که نیروهای خارجی تحت رهبری آمریکا و ناتو در افغانستان حضور دارند، با دولت آقای کرزی گفت و گو نخواهند کرد.


XS
SM
MD
LG