لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۴۷

نخستین سفر رسمی دبیر کل جدید سازمان ملل


دبير کل جديد سازمان ملل در اولين سفرش به مقر اتحاديه اروپا با خوزه مانوئل باروسو رييس کميسيون اروپايی (راست) نيز ديدار کرد.
بان گی مون، دبيرکل جديد سازمان ملل متحد در نخستين رشته سفر رسمی خود از زمان عهده دار شدن اين مقام، روز چهارشنبه در اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو اتحاديه اروپا در بروکسل اعلام کرد که برای حل اختلاف در دارفور و کشورهای ديگر آفريقايی، با اين اتحاديه همکاری خواهد کرد.

به گزارش آسوشيئتد پرس، بان گی مون همچنين پس از ديدار و گفت و گو با خاوير سولانا، مسئول سياستگذاری خارجی اتحاديه اروپا به خبرنگاران گفت: «ديدگاههای اتحاديه اروپا و سازمان ملل درباره موضوعات کليدی بر هم منطبق است.»

وی علاوه بر اين، از لزوم همکاری ميان سازمان ملل و اتحاديه اروپا برای رفع کشمکش های متعدد در مناطق مختلف جهان، مسائل مربوط به فقر و نقض حقوق بشر سخن به ميان آورد.

به گفته آقای سولانا در ديدار او با آقای بان، دوطرف به وضعيت آتی کوزوو، خاورميانه، آفريقا، تروريسم و حقوق بشر پرداختند، اما هر دو از شرح جزئيات گفت و گوها پرهيز کردند.

دبير کل جديد سازمان ملل در اولين سفرش به مقر اتحاديه اروپا با خوزه مانوئل باروسو رييس کميسيون اروپايی نيز ديدار کرد.

آقای باروسو در پی اين ديدار اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد را «متحدان طبيعی و معتقد به ارزش های مشترک» ناميد که به گفته او به حل اختلاافات از راه اقدامات چند جانبه اعتقاد دارند.

بان گی مون در اين سفر همچنين با رييس پارلمان اروپا و دبيرکل سازمان پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) ديدار می کند.

به گفته مسئولان اتحاديه اروپا، بان گی مون در نشست هفتگی هيئت اجرايی اين اتحاديه شرکت خواهد کرد که در آن موضوعاتی کليدی مثل وضعيت سومالی، کنگو و وضعيت آتی کوزوو بررسی می شود.

در اين نشست همچنين درباره تغييرات جوی و استراتژی جديد اتحاديه اروپا برای تشديد برنامه کاهش نشر کربن بحث و تبادل نظر خواهد شد.

وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا روز دوشنبه از عمر البشير رييس جمهور سودان خواستند اجاره دهد نيروهای حافظ صلح سازمان ملل به نيروی هفت هزار نفره اتحاديه آفريقا بپيوندند که در جلوگيری از نقض آتش بس در منطقه غربی دارفور در سودان ناکام مانده است.

آقای بشير اين درخواست را که پيش از اين هم مطرح شده، نپذيرفته است. آقای بان که قبلا اعلام کرده است پايان دادن به خونريزی در دارفور را در الويت برنامه های سازمان ملل گذاشته است، قرار است همين درخواست را بار ديگر در اجلاس سران کشورهای عضو اتحاديه آفريقا که هفته آينده در اتيوپی برگزارخواهد شد در ميان بگذارد.

بان گی مون در اين سفر هفت روزه پس از بلژيک به فرانسه، کنگو و اتيوپی می رود و سرانجام در هلند از دادگاه بين المللی جنايات جنگی سازمان ملل متحد ديدار خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG