لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۴۲

محکومیت ۲۶ عضو حزب‌الله لبنان در دادگاهی در قاهره


شهر رفح در نوار غزه و در مرز مصر، محل حفر تونل‌های حزب‌الله
يک دادگاه امنيتى روز چهارشنبه در قاهره، پايتخت مصر، به پرونده ۲۶ نفر از اعضاى گروه حزب‌الله به اتهام جاسوسى، حفر تونل و حمله به مراكز گردشگرى در مصر رسيدگى كرد.

به گزارش تلویزیون خبرى الجزيره از قاهره، اين متهمان كه از كشورهاى لبنان، سودان، فلسطين و مصر بودند قصد داشتند در عملياتی تروريستى به يك کشتی در كانال سوئز و مراكز تفريحى در صحراى سينا كه مورد توجه گردشگران خارجى است حمله كنند.

بازداشت‌شدگان همچنين به حفر تونل براى ارسال تجهيزات و تردد افراد از مرزهاى شرقى مصر به گذرگاه رفح در نوار غزه متهم شدند.

به گزارش روزنامه الاهرام چاپ مصر، ۴ نفر از اعضای گروه حزب‌الله به طورغيابى در اين دادگاه محاكمه شدند.

اين روزنامه همچنين مى‌افزايد که محمد قبلان و سامى الشهاب، از رهبران حزب‌الله لبنان، شاخه مصر، از جمله این متهمان هستند. محمد قبلان كه فرارى بوده به طور غيابى به حبس ابد و سامى الشهاب حاضر در دادگاه به ۱۵ سال حبس محكوم شد.

به دنبال بازداشت اين افراد از سوى دولت مصر در اواخر سال ميلادى گذشته، سيد حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، ضمن تاييد اين كه برخى از بازداشت‌شدگان از اعضاى حزب‌الله بودند تاكيد كرد كه حزب‌الله هيچ گونه اقدام مسلحانه عليه دولت مصر انجام نداده است.

با اين حال آقاى نصرالله تصريح كرد كه سامى الشهاب در نوار غزه «به برادران مسلمان فلسطينى خود در مبارزه عليه اسرائيل كمك مى‌كرده» است.

به گزارش شبكه تلويزيونى الجزيره، در حالي كه دادستان براى برخى از متهمان تقاضاى مجازات اعدام كرده بود، دادگاه مصر متهمان را به حبس‌هایی از ۶ ماه تا حبس ابد محكوم كرد.

محمد قبلان، از متهمان فرارى كه به طور غيابى محكوم شد، به همراه دو تن ديگر به حبس ابد محكوم شد.

يكى از وكلاى مدافع متهمان در اين باره گفت که مطابق قوانين مصر حبس ابد برابر با ۲۵ سال زندان خواهد بود. وى همچنين گفت كه متهمان حق فرجام‌خواهى نداشته و فقط حسنى مبارک، رئيس جمهور مصر، مى‌تواند اين احكام را كاهش دهد.

دست داشتن حزب‌الله لبنان در جاسوسى و عمليات مسلحانه در مصر روابط اين گروه و دولت حامى آن، جمهوری اسلامی ايران، را با دولت مصر بار ديگر به‌شدت تحت تاثير قرار داده است.

دولت مصر سيد حسن نصرالله را به ايجاد آشوب در منطقه به دستور تهران متهم مى‌كند.

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷و ترور انور سادات، رئيس جمهور مصر، در سال ۱۳۶۰ به دست خالد اسلامبولى، از اعضاى گروه اخوان‌المسلمين، و نام‌گذارى يكى از خيابان‌هاى تهران به نام وى روابط ديپلماتيك دو كشور مصر و ایران قطع شد.
XS
SM
MD
LG