لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۹

فتوا علیه کلاس‌های یوگا در کشور اندونزی


اخیرا نهادی مذهبی در اندونزی با صدور فتوایی یوگا را منع کرده است. با این وجود مراکز و کلاس‌های یوگا هنوز به کار خود ادامه می‌دهند.

مجله تایم در گزارشی از جاکارتا، پایتخت اندونزی، می‌نویسد: «ظاهرا دلیل منع کردن یوگا توسط "شورای علمای" اندونزی که یک نهاد مذهبی غیردولتی است این است که این نوع نرمش آیینی در برگیرنده عناصری از مذاهب ماقبل هندو است. این فتوا تازه‌ترین مورد از دستورات و فتواهای نهادها و احزاب مذهبی اندونزی برای تاثیرگذاری بر حیات اجتماعی و فرهنگی این کشور است که اکثریت ساکنان آن مسلمان هستند.»

به نوشته تایم، "شورای علمای" اندونزی که نهادی غیرحکومتی است، ولی بودجه آن توسط دولت تامین می‌شود اخیرا به خاطر صدور فتواهای جنجالی از سوی محافل مذهبی میانه‌رو به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. معمولا حکومت اندونزی به نظرات و فتواهای این نهاد توجه می‌کند، ولی منتقدان با وجود احترام به برخی از تصمیمات آن مثل منع فروش دخانیات به کودکان و زنان باردار می‌گویند این شورا می‌کوشد عناصر تندروانه مذهبی را در اندونزی تقویت کند.

از جمله سایر فتواهای جنجالی شورای علمای اندونزی محکوم کردن بانک‌داری تجاری و تشویق مردم به استفاده از موسسات مالی به‌اصطلاح شرعی است.
از جمله سایر فتواهای جنجالی شورای علمای اندونزی محکوم کردن بانک‌داری تجاری و تشویق مردم به استفاده از موسسات مالی به‌اصطلاح شرعی است.
تایم می‌نویسد: «اعتبار این شورا اوایل ماه جاری وقتی بیشتر از گذشته زیر سوال رفت که گزارش نهاد بین‌المللی شفاف‌سازی "شورای علمای" اندونزی را به رشوه‌گیری‌های کلان به‌ویژه برای صدور جواز حلال برای کالاهای خوراکی متهم کرد. شورای علمای اندونزی ارگان اصلی صدور این نوع جوازهاست که بود یا نبود آن برای فروش هر کالایی در این کشور سرنوشت‌ساز است.»

تایم می‌افزاید شورای علمای اندونزی تنها نهادی نیست که مخالفت با یوگا را در پیش گرفته و آن را عنصری مخرب برای تربیت اسلامی می‌داند. در کشور همسايه اندونزی یعنی مالزی نيز سال گذشته یوگا رسما از سوی دولت غیرقانونی اعلام شد. بسیاری در مالزی نگران هستند که چنین اقداماتی به تنش‌های مذهبی در کشور دامن بزند.

تایم از قول تعدادی از شرکت‌کنندگان مسلمان کلاس‌های یوگا در جاکارتا می‌نویسد: «به اعتقاد اکثریت آنها انجام نرمش آئینی یوگا مغایرتی با اعتقادات مذهبی افراد ندارد و امری است خصوصی. آنها معتقدند که از این موضوع به عنوان بهانه‌ای برای جنجال‌آفرینی مذهبی استفاده شده است و به‌زودی سر و صدای آن فرو خواهد نشست.»

گزارشگر مجله تایم در پایان این مطلب یادآوری می‌کند که با در پیش بودن انتخابات سراسری اندونزی بعید است جنجال بر سر یوگا در مقایسه با مشکلات جدی این کشور بتواند توجه چندانی جلب کند.
XS
SM
MD
LG