لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۰۶

موافقت اعضای اوپک در مورد عدم افزایش سهمیه تولید نفت این سازمان


وزرای نفت عضو سازمان اوپک روز پنج‌شنبه در نشست خود که در وین، پایتخت اتریش، در جریان است با اشاره به عدم نگرانی خود از بالا رفتن قیمت نفت به دنبال ضعیف شدن بهای دلار اعلام کردند که این سازمان سهمیه خود در تولید نفت را افزایش نخواهند داد.

وزیر نفت اکوآدور که ریاست کنفرانس کنونی سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، را بر عهده دارد در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها از اجماع اعضای این سازمان برای عدم تغییر سهمیه تولید نفت اوپک خبر داد.

پیشتر محمدعلی خطیبی، نماینده ایران در این سازمان، با اشاره به احتمال حفظ سقف تولید نفت توسط اعضای این سازمان گفته بود که «پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت تا پایان سال جاری میلادی در محدوده ۷۰ تا ۸۰ دلار باقی بماند».

در همین زمینه عربستان سعودی، از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت در دنیا، که از بهای ۷۰ تا ۸۰ دلار برای نفت به عنوان «بهای ایده‌آل برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان» نام برده اعلام کرد که این کشور هنوز از وضعیت بازار نفت، به‌رغم نوسانات موجود، رضایت دارد.

در حالی که بهای نفت خام آمریکا در بخش اعظم سال جاری میلادی بین ۷۰ تا ۸۰ دلار بوده، این ماده خام در ماه جاری به بالاترین قیمت خود در پنج ماه گذشته رسید و ۸۴ دلار در هر بشکه معامله شد.

کارشناسان نفتی دلیل این افزایش بهای نفت را ضعف کنونی پول آمریکا،‌دلار، عنوان کرده‌اند.

جمهوری اسلامی، «رئیس کنفرانس اوپک»، نه دبیرکل سازمان

از سوی دیگر خبرگزاری نیمه‌رسمی مهر در ایران روز پنج‌شنبه خبر داد که با رای ۱۲ عضو سازمان اوپک ریاست این سازمان نفتی پس از ۳۶ سال بار دیگر به ایران و وزیر نفت جمهوری اسلامی واگذار شده است.

این خبرگزاری روز پنج‌شنبه به نقل از محمدعلی خطیبی گفت که مسعود میرکاظمی، وزیر نفت در دولت محمود احمدی‌نژاد، «به عنوان رئیس جدید سازمان اوپک» برگزیده شده است.

این در حالی است که روابط عمومی اوپک به رادیو فردا خبر داد که ایران تنها به عنوان ریاست کنفرانسی انتخاب شده است که هم‌اکنون در وین در جریان است.

سمت دبیرکلی سازمان اوپک که به صورت دوره‌ای و برای دو سال تعیین می‌شود تنها یک بار در سال‌های آغازین تاسیس این سازمان به ایران رسیده است:‌ اولین دبیرکل این سازمان فؤاد روحانی بود که از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۴ بر این منصب تکیه زد.

همزمان با جنگ ایران و عراق که نوبت به دبیرکلی ایران رسید، کشورهای عربی با اعطای این سمت به جمهوری اسلامی مخالفت کردند و تاکنون این مهم‌ترین سمت در سازمان اوپک از چنگ مقامات ایران گریخته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در نشست حاضر کشورهایی چون ونزوئلا، الجزایر و ایران که معمولا به دنبال بهای بالاتر برای نفت هستند گلایه کرده‌اند که ضعف دلار از ارزش دلارهای نفتی آنها خواهد کاست، به همین جهت اعلام کرده‌اند که بهای ۸۰ تا ۱۰۰ دلار را برای هر بشکه نفت ترجیح می‌دهند.

یک‌صد و پنجاه و هفتمین نشست سازمان اوپک روز پنج‌شنبه، ۲۲ مهرماه، با حضور ۱۲ عضو این سازمان در وین آغاز شد. نشست دیگر این اعضای در ماه دسامبر سال جاری در شهر کیتو، پایتخت اکوآدور، برگزار خواهد شد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG