لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۴۶

جی جی بالارد -«معمار رویا و کابوس»- درگذشت


جی جی بالارد
جیمز گراهام (جی جی) بالارد، نویسنده انگلیسی رمان‌های بزرگی چون تصادف و امپراتوری خورشید، که خود را «معمار رویا و گاه کابوس» توصیف می‌کرد روز یک‌شنبه صبح در ۷۸ سالگی درگذشت.

جی جی بالارد که پس از چند سال تحمل بیماری سرطان جان خود را از دست داد غالبا به عنوان نویسنده آثار علمی‌خیالی شناخته می‌شود، اما خود کتاب‌هایش را «تصویرگر روان‌شناسی آینده» معرفی می‌کرد.

معروف‌ترین رمان بالارد «امپراتوری خورشید» بود که آن را بر اساس تجربه‌های کودکی خود و زندگی‌اش در یک اردوگاه ژاپنی در چین نوشته بود؛
این همان رمانی است که استیون اسپیلبرگ بر اساس آن فیلمی بسیار پرفروش با بازی کریستین بیل ساخت و راه را برای معروفیت بالارد در میان عامه مردم هموار ساخت.

جی جی بالارد، نویسنده ۱۵ رمان و چندین مجموعه داستان کوتاه، در ۱۵ نوامبر سال ۱۹۳۰ به دنیا آمد و پیش از آغاز جنگ جهانی دوم در میان انگلیسی‌های مقیم شانگهای بزرگ شد.

او در خلال جنگ جهانی دوم و در ۱۲ سالگی سه سالی را به اتفاق پدرومادر و خواهر کوچکش در اردوگاهی زیر نظر ارتش ژاپن گذراند، بعدا به بریتانیا مهاجرت کرد و از آغاز دهه ۱۹۶۰ تمام وقت خود را وقف نویسندگی کرد.

گرچه وسواس فکری جی جی بالارد نسبت به تکنولوژی، فاجعه، سکس و خشونت به مذاق همه خوش نمی‌آمد، شکی نیست که او نه تنها بر ادبیات معاصر، بلکه بر سینما، نقاشی و معماری هم اثر عظیمی گذاشت.
بالارد نخستین رمان خود را با عنوان «جهان مغروق» در سال ۱۹۶۲ به چاپ رساند. جهان مغروق داستان جنون گروهی دانشمند است که آب‌گرفتگی شهر لندن در اثر آب شدن یخ‌های قطبی را بررسی می‌کنند.

او به دنبال این رمان دو رمان «باد ناکجا» و «خشک‌سالی» را منتشر کرد که هر دو به فجایع زیستی می‌پردازند. به این ترتیب بالارد نخستین نویسنده‌ای بود که در آثار خود به محیط زیست توجهی ویژه نشان داد و در واقع وضعیت زندگی بشر در سال‌های آغازین قرن بیست و یکم و مسائلی را پیش‌بینی کرد که اکنون بشر با آنها دست و پنجه نرم می‌کند.

اما بحث‌انگیزترین اثر بالارد رمان «تصادف» بود که در سال ۱۹۷۳ منتشر شد و در سال ۱۹۹۶ با کارگردانی فیلم‌ساز کانادایی، دیوید کراننبرگ، به روی پرده سینماها رفت. برخی از منتقدان آن را همچون شعر دانستند و برخی دیگر به عنوان «پورنوگرافی تکنولوژیکی» به آن تاختند.

گرچه وسواس فکری جی جی بالارد نسبت به تکنولوژی، فاجعه، سکس و خشونت به مذاق همه خوش نمی‌آمد ولی او نه تنها بر ادبیات معاصر، بلکه بر سینما، نقاشی و معماری هم اثر گذاشت.

آخرین اثر جی جی بالارد «معجزه‌های زندگی: از شانگهای تا شپرتون» بود که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و شرح زندگی او را از چین تا محل زندگی‌اش در انگلیس، شپرتون، می‌گفت. مقصود او از «معجزه‌های زندگی» سه فرزندش، دو دختر و یک پسر، بود که پس از مرگ همسرش، هلن، خود به تنهایی بزرگ‌شان کرد.

از جی جی بالارد سه رمان «برج»، «منطقه مصیبت‌زده» و «امپراتوری خورشید» به فارسی ترجمه و چاپ شده است.
XS
SM
MD
LG