لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۴۴

کنیا؛ تلاش های دیپلماتیک و احتمال برپایی جلسه فوری پارلمان


درگيری ها بر سر نتيجه انتخابات هفته گذشته آغاز شده و به نوشته خبرگزاری فرانسه، بزرگترين درگيری قومی در اين کشور را طی ۲۵ سال گذشته پديد آورده است.

با اوج گرفتن خشونت های بعد از انتخابات در کنيا که اين کشور را در آستانه جنگ قومی قرار داده است، تلاش های ديپلماتيک برای پايان دادن به درگيری ها، در روز چهارشنبه شتاب بيشتری به خود گرفته است.


درگيری ها بر سر نتيجه انتخابات هفته گذشته آغاز شده و به گزارش خبرگزاری فرانسه، بزرگ ترين درگيری قومی در اين کشور را طی ۲۵ سال گذشته پديد آورده است.


دولت کنيا به رياست موای کيباکی روز چهارشنبه، با صدور بيانيه ای، هواداران رايلا اودينگا، رقيب انتخاباتی کيباکی را به «آغاز يک نسل کشی و پاکسازی نژادی» متهم کرد.


گزارش ها از اين کشور که بزرگترين اقتصاد شرق آفريقا توصيف می شود، حاکی است که در اين درگيری ها تاکنون بيش از ۳۰۰ نفر کشته و هزاران نفر بی خانمان شده اند.

وی همچنين از تمامی اعضای پارلمان کنيا دعوت کرد که روز چهارشنبه با تشکيل جلسه ای در پارلمان، بحران اخير را بررسی کنند.


گزارش ها از اين کشور که بزرگ ترين اقتصاد شرق آفريقا توصيف می شود، حاکی است که در اين درگيری ها تاکنون بيش از ۳۰۰ نفر کشته و هزاران نفر بی خانمان شده اند.انتظار می رود که در روز چهارشنبه جان کافور، رييس جمهوری غنا و رييس دوره ای اتحاديه آفريقا به تيم ميانجيگرانی بپيوندد که به ابتکار جامعه کشورهای مشترک المنافع بريتانيا تشکيل شده است.


کنيا به عنوان يکی از مستعمره های پيشين بريتانيا، يکی از ۵۳ کشور عضو جامعه کشورهای مشترک المنافع است و ميانجگيری ها به رياست احمد تجان کبه، رييس جمهوری سابق سيرالئون پی گرفته می شود.


موای کيباکی، رييس جمهوری کنيا بر اساس اعلام نتايج توسط کميته انتخابات، در اين انتخابات پيروز شده و برای دومين دوره سوگند رياست جمهوری را ياد کرده است.


رايلا اودينگا، رهبر مخالفان که در انتخابات شکست خورده می گويد که در شمارش آرا تفلب شده و خود را «رييس جمهوری مردم» خوانده است. او از هوادارنش خواسته که روز پنج شنبه، به تظاهرات اعتراضی بپيوندند.


اين در حالی است که در پنج روز اخير، شورش هواداران آقای اودينگا و برخورد خشن پليس کنيا با اين گروه، کنيا را با بحران رو به رو کرده است.


به گفته سخنگوی جامعه کشورهای مشترک المنافع، احمد تجان کبه با رهبران دو گروه رقيب ديدار کرده و آنها وی را به عنوان ميانجی پذيرفته اند.


موای کيباکی به قبيله «کيکويا» که بزرگ ترين قوميت کنيا است، تعلق دارد و در مقابل رايلا اودينگا از قبيله «لئو» است که دومين گروه قوميتی کنيا را از نظر جمعيت تشکيل می دهند. اين موضوع موجب شده تا اختلافات سياسی اين دو تن عملا به يک رويارويی قومی بدل شود.


يکی از ناظران محلی در سرمقاله روز چهارشنبه روزنامه «ديلی نيشن» - بزگ ترين روزنامه شرق آفريقا - هشدار داده است که اگر«اقدامی فوری» برای متوقف ساختن کشتارها صورت نگيرد، کنيا همانند کشورهای ساحل عاج، سومالی، روآندا و سيرالئون، با «نسل کشی» رو به رو خواهد شد و «فاجعه ای انسانی» رخ خواهد داد.


روز سه شنبه دست کم، ۳۵ نفر که بسياريشان کودکانی وحشت زده بودند، در جريان آتش سوزی در کليسايی که در آن پناه گرفته بودند کشته شدند.


اين آتش سوزی که در نزديکی شهر غربی «الدورت» رخ داد، خشم عمومی گسترده ای را در پی داشته است.


به نوشته خبرگزاری فرانسه در شب سه شنبه، دست کم ۱۰ نفر ديگر نيز کشته شدند که نسبت به دو شب پيش از آن، تلفات کمتری به حساب می آيد.


بر اساس آماری که اين خبرگزاری از منابع پزشکی، پليس و منابع محلی در سراسر کنيا جمع آوری کرده است، از روز برپايی انتخابات تا روز چهارشنبه، ۳۱۶ تن کشته شده اند.


بعد از اينکه ناظران انتخاباتی اتحاديه اروپا اعلام کردند که در برپايی اين انتخابات، استانداردهای بين المللی رعايت نشده اند، ساموئل کووئيتا، رييس کميسيون انتخابات در کنيا نيز گفت که ممکن است در نتايج انتخابات، «اشتباهی» صورت گرفته باشد.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا در بيانيه مشترکی با همتای بريتانيايی خود، ديويد ميبلند، خواهان يافتن راه حلی فوری برای اين بحران شد.


در اين بيانيه مشترک آمده است: «ما از رهبران سياسی می خواهيم که به روح مصالحه ای تن دهند که در آن منافع دموکراتيک کنيا، در مقام نخست قرار گرفته باشد.»


مناقشه بر سر شمارش آرا


رايلا اودينگا که از لحظه اعلام شکستش، يکسره به مخالفت روی آورده است، در روزهای اخير به شواهدی دست يافته که پيش از پيش او را در مسيرش ثابت قدم کرده است.بعد از اينکه ناظران انتخاباتی اتحاديه اروپا اعلام کردند که در برپايی اين انتخابات، استانداردهای بين المللی رعايت نشده اند، ساموئل کووئيتا، رييس کميسيون انتخابات در کنيا نيز گفت که ممکن است در نتايج انتخابات، «اشتباهی» صورت گرفته باشد.


وی به روزنامه «استاندارد» - يکی ديگر از روزنامه های مهم کنيا - گفت: «من از اينکه کيباکی انتخابات را برده، مطمئن نيستم.»


آقای کيباکی در پی پيروزی با اختلاف بسيار اندک، از تمامی احزاب خواست که برای تشکيل دولت با او ائتلاف کنند، اما آقای اوردينگا گفت، تنها در صورتی در ائتلاف شرکت می کند که رييس جمهوری قبول کند که «خيانت» کرده است.


هنوز روشن نيست که چه تعداد از نمايندگان پارلمان کنيا به دعوت کيباکی برای برگزاری جلسه در روز چهارشنبه پاسخ مثبت می دهند، اما برخی ناظران به دليل حضور گسترده هواداران اودينگا در پارلمان، اين جلسه را فرصتی مناسب برای گفت و گوی دو گروه رقيب توصيف کرده اند.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG