لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۱۹

دادگاه سفیر سابق ایران، به تاخیر افتاد


سفیر سابق ایران در اردن، به همراه خانواده اش در شهری در شمال شرق انگلستان زندگی می کردند.

در لندن، جلسه مقدماتی دادگاه استرداد سفير سابق ايران در اردن، به اتهام تلاش برای خريد غيرقانونی تجهيزات نظامی، تا روز بيستم ماه مارس – ۲۹ اسفند ماه – با تاخير افتاد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نصرت الله تاجيک، سفير سابق ايران در اردن، روز سه شنبه در اين دادگاه حاضر شد، اما رسيدگی به درخواست استرداد او به تاخير افتاد. ايالات متحده آمريکا از بريتانيا خواسته است که آقای تاجيک را به دادگاه های آمريکايی تحويل دهد.

به گفته خانواده آقای تاجيک، از زمانی که مقامهای آمريکايی وی را به «تلاش برای خريد غير قانونی تسليهات» متهم کرده اند، اين خانواده در ترس و نگرانی زندگی می کنند.

نصرت الله تاجيک، روز ۲۶ ام اکتبر سال گذشته ميلادی – چهارم آبان ماه – توسط استکاتلنديارد در منزلش در شهر کوچک دورهام – شمال شرق انگلستان - بازداشت شد. وی عضو افتخاری موسسه مطالعات اسلامی و خاورميانه در دانشگاه اين شهر است.

وی متهم است که تلاش کرده تا تسليحات مجهز به «ديد در شب» را برای جمهوری اسلامی ايران، خريداری کند. فروش چنين تسليحاتی به جمهوری اسلامی ايران، ممنوع اعلام شده است.

دادگاه، در جريان جزئيات چگونگی اين اتهام قرار گرفته است. چنانکه خبرگزاری ها نيز پيش از اين گزارش داده اند، ماموران جاسوسی آمريکايی می گويند که وی در نقشه پيچيده آنها وارد شده و تلاش کرده از يک مامور مخفی که «نقش قاچاقچی تسليحات نظامی» را بازی می کرده، اين تسليحات را خريداری کند.

خبرگزاری فرانسه نيز گزارش داده است که ماموران مخفی آمريکايی، فيلم هايی از آقای تاجيک دارند که وی تلاش می کرده در معامله ای، خريدی سه ميليون دلاری برای جمهوری اسلامی ايران انجام دهد.

محبوبه صادقی نيا، همسر آقای تاجيک به دادگاه گفت که خانواده آنها، پس از دستگيری به اتهام، به گفته او «غيرقابل قبول»، «نابود» شده است.

به گفته همسر اين ديپلمات سابق جمهوری اسلامی ايران، بعد از آغاز اين ماجرا، به خودرو و منزل آنها، چهار حمله شده است.
وی افزود: «با اين حملات فيزيکی ما ديگر احساس امنيت نمی کنيم. مدام منتظريم يک اتفاقی رخ بدهد.»

خانم صادقی نيا به دادگاه گفت که همسرش به شدت تحت فشار است و در طی بازداشت، به بيماری «افسردگی» مبتلا شده است. وی همچنين گفت که نصرت الله تاجيک با «درد سينه» دسته و پنجه نرم می کند و افزود که در حال حاضر، الويت اصلی برای وی، سلامت همسرش است.

هنوز هيچ یک از مقام های وزارت امورخارجه ايران در اين باره واکنشی نشان نداده اند.


XS
SM
MD
LG