لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۲۵

قیمت نفت در مرز بشکه ای ۸۰ دلار باقی ماند


قيمت هر بشکه نفت خام در آمريکا، با ۱۴ سنت کاهش به ۷۹ دلار و ۷۷ سنت رسيده است.

به رغم کاهش اندک قيمت نفت، ديده شدن يک توفان بزرگ در خليج مکزيک موجب شد تا کماکان قيمت هر بشکه نفت خام، در مرز ۸۰ دلار باقی بماند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، قيمت هر بشکه نفت خام در آمريکا، با ۱۴ سنت کاهش به ۷۹ دلار و ۷۷ سنت رسيده است. روز چهارشنبه، اين قيمت يک دلار و ۹۸ سنت افزايش يافته بود و به رکورد بشکه ۸۰ دلار و ۱۸ سنت رسيده بود.


قيمت نفت خام برنت دريای شمال، نيز بعد از ۱۳ سنت کاهش در حال حاضر به بشکه ای ۷۷ دلار و ۵۵ سنت رسيده است.


قيمت نفت در سال جاری ميلادی – نه ماه اخير – ۳۱ درصد رشد داشته و نسبت به سال ۲۰۰۲، چهار برابر افزايش يافته است.قيمت نفت در سال جاری ميلادی – نه ماه اخير – ۳۱ درصد رشد داشته و نسبت به سال ۲۰۰۲، چهار برابر افزايش يافته است.

گروهی از کارشناسان، موضوعاتی چون پرونده هسته ای ايران، ناآرامی های عراق و همچنين مناقشه سياسی سرمايه گذاران با دولت نيجريه را از دلايل مهم افزايش قيمت نفت می دانند.


همزمان در هفته اخير، هشدار برای وقوع توفان در سواحل تگزاس نيز بر قيمت نفت تاثير گذاشته است چرا که ايالت تگزاس در آمريکا، اصلی ترين منبع نفت و گاز اين کشور است.


به گفته صاحب نظران امور نفت، تصميم اخير اپک مبنی بر افزايش سطح توليد به ميزان نيم ميليون بشکه در روز، برای کاهش قيمت نفت کافی نيست. اين تصميم روز سه شنبه در وين اعلام شد و از روز اول ماه نوامبر، اين افزيش توليد آعاز خواهد شد.


بانک سرمايه گذاری «بارکليز کپيتال» در واکنش به تصميم تازه اوپک در گزارشی اعلام کرد که به اعتقاد کارشناسان اين سازمان مهم مالی، تاخير در افزايش توليد اوپک، «درجه ای بالا از مصالحه» در اين نهاد را نمايان ساخته و احتمال افزايش قيمت نفت به بيش از ۸۰ دلار، کماکان وجود دارد.


ايران که يکی از اصلی ترين منابع نفتی جهان را در اختيار دارد، در حالی حاضر از صادرکنندگان بزرگ نفت جهان است و افزايش قيمت نفت، تاثيری عمده بر درآمد دولت جمهوری اسلامی ايران دارد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG