لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۳۲

نگاهی به روزنامه های انگلیسی زبان جهان در روز یکشنبه


سفر اخير محمود احمدی نژاد همچنين دستمايه مقاله هايی در روزنامه های نيويورک تايمز و لس آنجلس تايمز چاپ آمريکا قرار گرفته است.
روزنامه واشينگتن پست چاپ آمريکا با تمرکز بر سفر محمود احمدی نژاد به آمريکای لاتين و ديدارش با همتايان ضد آمريکاييش می نويسد: «آرژانتين در صف کشورهای استقبال کنده از رئيس جمهوری ايران جای نخواهد داشت.»

به نوشته اين روزنامه، دولت آرژانتين همزمان با سفر آقای احمدی نژاد به کشورهای همسايه، بار ديگر بر لزوم دستگيری ۹ تن از مقامات بلندپايه ايرانی تاکيد کرده است.

مدتی پيش يک دادگاه در بوينس آيرس، اين ۹ نفر از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی را محکوم به ايفای نقش کليدی در بمب گذاری مرکز يهوديان آرژانتين در سال ۱۹۹۴ کرد؛ انفجاری که ۸۵ کشته و ۲۰۰ مجروح بر جای نهاد.

سفر اخير محمود احمدی نژاد همچنين دستمايه مقاله هايی در روزنامه های نيويورک تايمز و لس آنجلس تايمز چاپ آمريکا قرار گرفته است.

نيويورک تايمز با مروری بر تبادلات سياسی و اقتصادی محمود احمدی نژاد و هوگو چاوز همتای ونزوئلاييش می نويسد که نزديکی روابط تهران – کاراکاس، نگرانی سازمان های يهودی ونزوئلا را برانگيخته است.

به نوشته نيويورک تايمز اين نگرانی ها به دنبال اظهار نظرهای آقای احمدی نژاد مبنی بر افسانه بودن هولوکاست و لزوم محو شدن اسرائيل از نقشه های جهان بالا گرفته است.

اين روزنامه پرتيراژ چاپ نيويورک در مطلبی ديگر با اشاره به رياست دوره ای آلمان در اتحاديه اروپا، خبر داده است که برلين در پی وضع قانونی يکسان در تمامی ۲۷ کشور عضو اتحاديه است که نفی هولوکاست را جرم می شناسد.

نيويورک تايمز اضافه می کند که در اروپا کشورهايی همچون بريتانيا، ايتاليا و دانمارک تصويب اين طرح را مغاير با اصل آزادی بيان ميدانند و کماکان با آن مخالفند.

ساندی تايمز چاپ لندن در شماره روز یکشنبه خود به انتقاد از سياست های جديد جرج بوش رئيس جمهوری آمريکا در قبال جنگ عراق پرداخته است.

اين روزنامه در مطلبی تحت عنوان «عراقی ها پيش درآمد آخرين قمار بوش در بغداد را تجربه می کنند» درباره اثربخش بودن سياست های جديد کاخ سفيد در عراق ابراز ترديد می کند.

ساندی تايمز می نويسد حدود ۶۶ درصد از مردم آمريکا مخالف اعزام نيروی بيشتر به عراق هستند.

روزنامه ديگر چاپ بريتانيا، ساندی تلگراف، در مقاله ای مساله بازداشت چند ايرانی در اربيل عراق توسط ارتش آمريکا را دستمايه مطلب خود قرار داده است.

به نوشته اين روزنامه، اقدام جديد جرج بوش مبنی بر صدور دستور حمله به مقامات ايرانی و اعضای سپاه پاسداران در عراق پس از آن صورت پذيرفت که کانال های اطلاعاتی آمريکا در عراق خبر از «پشتيبانی گسترده جمهوری اسلامی ايران از شورشيان شيعه و همچنين سنی دادند.»

به گزارش ساندی تلگراف ايران شبکه ای جعلی از شرکت های واردات – صادرات را در استان نا آرام انبار عراق برپا کرده است که از طريق آن به جنگجويان سنی که برخی از آنان به نوشته اين روزنامه مرتبط با القاعده هستند کمک مالی می کند.

روزنامه بريتانيايی اينديپندنت از احتمال عفو نازنين فاتحی خبر داده است؛ دختر جوانی که در ۱۷ سالگی مردی را که قصد تعرض جنسی به او داشت به قتل رساند و محکوم به قصاص شد.

به گفته وکلای مدافع خانم فاتحی، به احتمال زياد حکم اعدام او، به ۱۰ سال حبس تقليل خواهد يافت.
XS
SM
MD
LG