لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۵۲

بازی پلی استیشن به خاطر مسلمان ها از بازار جمع شد


یک دستگاه پلی استیشن. (عکس: EPA)

شرکت ژاپنی سونی روز دوشنبه اعلام کرد که فروش جهانی یکی از بازی های ویدئویی خود را برای حفظ احترام و عدم اهانت به مسلمانان به تعویق انداخته است.


گفته می شود که در یکی از ترانه های پس زمینه بازی «سیاره بزرگ کوچولو» که علاقه مندان به پلی استیشن مدت ها انتظارش را کشیده اند، چند عبارت از کتاب آسمانی قرآن آمده که ممکن است توهین به مسلمانان تلقی شود.


این ترانه متعلق به خواننده اهل مالی به نام تومانی دیاباته است.


کمپانی سونی اعلام کرده است که پس از حذف این چند عبارت قرآن، بازی ویدئویی خود را که «انقلابی» توصیف شده و قرار بود جمعه آینده به فروش برسد در تاریخ ۲۷ اکتبر در آمریکای شمالی و ۳۰ اکتبر در ژاپن به فروشگاه ها خواهد فرستاد.


این شرکت معروف ژاپنی در حال جمع آوری میلیون ها نسخه ای از این بازی است که تاکنون به بازار فرستاده شده است.


ماجرا از آنجا آغاز شد که یکی از کارشناسان این شرکت متوجه حضور عبارات قرآن در این بازی شد و تذکر داد که ترکیب موسیقی و کلمات کتاب مقدس مسلمانان ممکن است برای آنها بسیار توهین آمیز باشد.


سونی در بیانیه ای که در این باره منتشر کرد گفت: «ما برای اصلاح این امر سریعا دست به کار شده ایم و برای هر گونه اهانت احتمالی به کسی صادقانه عذرخواهی می کنیم.»


شرکت سونی ۱۸ ماه قبل هم به دلیل این که صحنه هایی از یک بازی ویدئویی خشن در کلیسای جامع منچستر می گذشت مجبور به عذرخواهی از کلیسای انگلیس شد. اما سونی در آن مورد بازی خود را از بازار جمع آوری نکرد.


«سیاره بزرگ کوچولو» که ابداع شرکت «میدیا مالیکیول» است یک بازی برای ساختن بازی توصیف شده است.


بازیکن می تواند زمین بازی خود را بسازد و سپس آن را با دیگر بازیکنان در شبکه پلی استیشن مبادله کند. در واقع بازیکنان می توانند هر چه را در این بازی دیده می شود خود بازسازی کنند.


کمپانی سونی امیدوار است با این بازی پلی استیشن را به روزهای خوش گذشته اش بازگرداند.
XS
SM
MD
LG