لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۹

طالبان خبر مذاکره «مخفیانه» با دولت کرزی را تکذیب کرد


حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز جمعه به نقل از طالبان افغانستان ادعای حامد کرزی، رئیس جمهور این کشور، مبنی بر مذاکرات مخفیانه این گروه با دولت افغانستان را تکذیب کرد.

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه در گزارشی به نقل از حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، گفته بود که علاوه بر ارتباط ایالات متحده با گروه طالبان، دولت افغانستان نیز با این گروه ارتباط برقرار کرده است.

تلویزیون خبری سی‌ان‌ان اهمیت این ادعای رئیس جمهور افغانستان را در آن توصیف کرده که «بیانگر تغییری اساسی» در روند مذاکرات صلح در این کشور بود، چرا که طالبان مدت‌ها از دیدار و مذاکره با دولت آقای کرزی سر باز زده است.

حال این شبکه می‌گوید در ای‌میلی که از طالبان افغانستان دریافت کرده این گروه گفته های رئیس جمهور افغانستان را کلا تکذیب کرده و اضافه کرده است که هرگز با نمایندگان این دولت دیداری نداشته است.

طالبان در این ای‌میل دولت حامد کرزی را «ناتوان» توصیف کرده است.

این گروه همچنین افزوده است که تاکنون هیچ تصمیمی درباره مذاکره با دولت آقای کرزی نگرفته است.

به گزارش سی‌ان‌ان، طالبان افغانستان روز سه‌شنبه هفته گذشته نیز در بیانیه‌ای دولت حامد کرزی را «دست‌نشانده و بی‌قدرت» توصیف کرده است.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، تابستان گذشته اعلام کرد که دولت ایالات متحده مشغول مذاکرات صلح با گروه طالبان در این کشور است و میان نمایندگان دولت او و این گروه نیز ارتباطاتی برقرار شده است.

به دنبال انتشار این خبر، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، نیز تایید کرد که گفت‌وگوهایی میان ایالات متحده و طالبان در جریان است.

از آن زمان تاکنون برخی از مقامات افغان چندین بار گلایه کرده‌اند که در مذاکرات صلح بین آمریکا و طالبان به حاشیه رانده شده‌اند.

در همین زمینه به گفته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان افغانستان، در بیانیه روز سه‌شنبه، «مسئله این است که چه کسی قدرت تصمیم‌گیری دارد و چه کسی ندارد، و تمام جهان می‌داند که آن که در برابر مجاهدین [طالبان] قدرت تصمیم‌گیری دارد آمریکاست».

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG