لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۳

دستگیری چهار نفر به اتهام مشارکت در طرح تروریستی روزنامه دانمارکی


به گفته مقامات دولت دانمارک، روز پنج‌شنبه چهار نفر به اتهام ارتباط با طرح حمله تروریستی به روزنامه دانمارکی ناشر کاریکاتورهای محمد،‌ پیامبر اسلام، دادگاهی می‌شوند.

وزیر دادگستری دانمارک این طرح را «احتمالا جدی‌ترین طرح حمله تروریستی در دانمارک» توصیف کرده است.

ظاهرا قرار بوده هدف این حمله تروریستی روزنامه دانمارکی ییلاندز-پوستن، چاپ کپنهاگ، باشد که در سپتامبر سال ۲۰۰۵ با چاپ کاریکاتورهای کورت وسترگارد با موضوع حضرت محمد باعث اعتراضات دامنه‌دار مسلمانان در گوشه و کنار دنیا شد.

به گفته مقامات سازمان اطلاعات دانمارک، سه مرد پس از رسیدن از سوئد روز چهارشنبه گذشته در شهر کپنهاگ دستگیر شده‌اند. پلیس دانمارک یک نفر دیگر را نیز که در نزدیکی شهر کپنهاگ به این افراد پناه داده بوده دستگیر کرده است.

مقامات دانمارکی می‌گویند این افراد که اصلا تونسی، لبنانی و عراقی هستند همگی با «تروریست‌های بین‌المللی ارتباط دارند».

گفته می‌شود که این گروه چهارنفره قصد داشته‌اند با سلاح‌هایی چون مسلسل به دفتر روزنامه ییلاندز-پوستن حمله کنند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از یاکوب شارف، رئیس سازمان اطلاعات دانمارک، می‌گوید: «ارزیابی ما این است که آنها قصد داشته‌اند حمله‌ای به سبک حمله تروریستی شهر مومبای را در ساختمان روزنامه اجرا کنند.»

اشاره آقای شارف به حمله تروریست‌های پاکستانی در سال ۲۰۰۸ به چند هتل و مرکز در شهر مومبای است که به مرگ بیش از ۱۷۰ نفر انجامید.

به گزارش شبکه سی‌ان‌ان، چهار نفری که در دانمارک دستگیر شده و نفر پنجمی که در همین راطبه در استکهلم، پایتخت سوئد، دستگیر شده است «ماه‌ها» تحت نظر بوده‌اند.

سی‌ان‌ان می گوید نام این افراد که گفته می‌شود قصد حمله به روزنامه دانمارکی را داشته‌اند در فهرست ۲۰۰ مسلمان افراطی بوده که سازمان اطلاعات سوئد تهیه کرده است.

این نخستین بار نیست که روزنامه ییلاندز-پوستن به دنبال چاپ کاریکاتورهای محمد و چاپ مجدد آنها در سال ۲۰۰۸ هدف طرح حمله تروریستی قرار می‌گیرد. در سال جاری یک بلژیکی چچن‌تبار نیز در کپنهاگ قصد حمله به این روزنامه را داشت که بمبی که با خود حمل می‌کرد پیش از موقع در هتل او منفجر شد.

در یکی از کاریکاتورهای کورت وسترگارد محمد، پیامبر اسلام، به جای عمامه بمبی با فتیله‌ای روشن بر سر دارد. مسلمانان معترض بر این عقیده‌اند که محمد به شکل تروریست تصویر شده است.

به گفته آقای وسترگارد، قصد او از کشیدن این کاریکاتور نشان دادن این بوده که چگونه عده‌ای از پیامبر اسلام برای مشروعیت بخشیدن به تروریسم سوء‌استفاده می‌کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG