لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۱۹

تقاضای نمایندگان فرانسوی برای برخورد با ایران


نزديک به ۱۵۰ تن از نمايندگان مجلس ملی فرانسه، از احزاب گوناگون، با امضای طوماری از ژاک شيراک ریيس جمهوری اين کشور خواستند ، موضع سخت تری در شورای امنيت عليه برنامه هسته ای ايران اتخاذ کند .
نزديک به ۱۵۰ تن از نمايندگان مجلس ملی فرانسه، از احزاب گوناگون، با امضای طوماری از ژاک شيراک ریيس جمهوری اين کشور خواستند ، موضع سخت تری در شورای امنيت عليه برنامه هسته ای ايران اتخاذ کند .

نماينگان احزاب اکثريت «اتحاد برای جنبش مردمی» و «اتحاد برای دموکراسی فرانسه» در پارلمان فرانسه همراه با نمايندگان جناح اقليت از حزب سوسياليست، از رييس جمهوری در خواست کرده اند بدون هيچ گونه پرده پوشی، فرانسه، به گروه کشورهايی بپيوند که خواستار تحريم جمهوری اسلامی ايران هستند تا به گفته آنها «از اين طريق جلوی گسترش سلاح های هسته ای در جهان گرفته شود» .

اين دسته از نمايندگان مجلس فرانسه ، خطاب به ژاک شيراک می گويند: «هنوز فرصت برای باز داشتن ايران از دست يافتن به سلاح های اتمی باقی است و گزينه مذاکره با ايران ستودنی است، اما تا ابد نميتوان اين گزينه را ادامه داد و زمان اتخاذ سياست سخت تری در قبال ايران فرا رسيده است.»

جمهوری اسلامی ايران همواره تاکيد کرده که با اهدافی صلح آميز به دنبال توسعه فناوری هسته ای در ايران است و از آنجا که ايران، پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای را امضا کرده است، دستيابی به «انرژی هسته ای» را «حق مسلم» خود می داند.

اما برخی کشورهای غربی با استناد شواهدی چون مخفيانه بودن برنامه هسته ای ايران برای ساليان متمادی و پيدا شدن آثار اورانيوم بسيار غنی شده در دستگاه های سانتريفيوژ ايران، بر اين احتمال پای می فشارند که ممکن است جمهوری اسلامی ايران با هدف توليد سلاح هسته ای، توسعه فناوری هسته ای را دنبال کند.

پيش از مذاکرات دنباله دار ايران و ارگان نظارتی سازمان ملل متحد بر فعاليت های هسته ای در جهان، يعنی آژانس بين المللی انرژی هسته ای به نتيجه نرسيده و پرونده فعاليت های هسته ای ايران در شورای امنيت سازمان ملل متحد در حال بررسی است.

کشورهايی که فعاليت های هسته ای ايران را «مشکوک» می خوانند، خواستار توقف هر چه سريعتر «غنی سازی اورانيوم» در ايران هستند و می گويند که ايران می تواند با وارد کردن «اورانيوم غنی شده»، به اهداف خود در راستای توليد انرژی در نيروگاه هسته ای دست يابد.

در فرانسه نيز به رغم اين که احزاب عمده اين کشور از دولت خواسته اند که در برابر ايران موضع سخت گيرانه ای اتخاذ کند، سخنگوی حزب کمونيست فرانسه اعلام کرد نمايندگان اين حزب در پارلمان، فراخوان را امضاء نکرده اند، زيرا حزب کمونيست فرانسه خواستار خلع سلاح هسته ای در سرتاسر جهان است.

در حال حاضر کشورهای آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين، هند و پاکستان کشورهايی هستند که رسما اعلام کرده اند که «سلاح هسته ای» ر اختيار دارند.

همچنين کره شمالی خود مدعی است که موفق شده سلاح هسته ای توليد کند و آژانس بين المللی انرژی هسته ای اعلام کرده که احتمالا کشور اسراييل نيز «سلاح هسته ای» در اختيار دارد.
XS
SM
MD
LG