لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۴۳

هیگ: قدرت‌های بزرگ قطعا نمی‌گذارند ایران به بمب دست یابد


ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز پنج‌شنبه در نطقی رسمی در عین استقبال از مذاکرات آینده با جمهوری اسلامی، به تهران هشدار داد که در تصمیم غرب برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب تردید نکند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه بریتانیا در عین حال تلویحا گفته است که اگر ایران به حل بحران اتمی درازمدت خود کمک کند این احتمال هست که از فشار تحریم‌های سیاسی و اقتصادی کاسته شود.

جمهوری اسلامی در پی سر باز زدن از توقف غنی‌سازی اورانیوم که می‌تواند در تولید تسلیحات اتمی کاربرد داشته باشد مشمول چهار دور تحریم شورای امنیت سازمان ملل و تحریم‌هایی فزاینده از سوی قدرت‌های غربی شده است که روزبه‌روز عرصه را بر تهران تنگ‌تر می‌کنند.

ویلیام هیگ با اشاره به مذاکرات پیش روی ایران با گروه ۵+۱ که قرار است ماه آینده میلادی برگزار شود گفت: «ما با صداقت و علاقه‌ای وافر وارد این مذاکرات خواهیم شد. اما این تنها زمانی اتفاق خواهد افتاد که ایران هم با رویکردی جدید پای میز مذاکره بیاید.»

پس از وقفه‌ای که بیش از یک سال طول کشیده است، جمهوری اسلامی اکنون می‌گوید که حاضر است بار دیگر با گروه ۵+۱ متشکل از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان به پای میز مذاکره بازگردد.

این مذاکرات تازه در روز ۱۳ آوریل، حدودا دو هفته دیگر، احتمالا در ترکیه برگزار خواهد شد.

آقای هیگ همچنین در نطق خود که در مهمانی سالانه شهردار لندن ایراد کرد به مقامات حکومتی ایران اطمینان داد که غرب به دنبال تغییر رژیم در کشور ایران نیست.

او افزود: «ما از دولت ایران انتظار داریم به جهانیان ثابت کند که برنامه اتمی‌اش اهدافی صلح‌آمیز دارد و به دنبال تسلیحات اتمی نیست.»

مقامات جمهوری اسلامی و از جمله آیت‌الله خامنه‌ای همواره تاکید کرده‌اند که ایران به سلاح‌های هسته‌ای چشم ندارد و اصلا آنها را مخالف مبانی اعتقادی خود می‌داند.

با این حال ایالات متحده و متحدانش و به‌ویژه اسرائیل ظن آن را دارند که تهران به دنبال ساخت تسلیحات هسته‌ای است و به همین جهت بر غنی‌سازی اورانیوم در خاک خود اصرار می‌ورزد.
XS
SM
MD
LG