لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۹

معاریو:‌ نگرانی آمریکا از تبعات ائتلاف تازه اسرائیل برای ایران


شائول موفاز (راست) در کنار بنیامین نتانیاهو
روزنامه اسرائیلی معاریو روز جمعه، ۲۲ اردیبهشت، در گزارشی ضمن اشاره به نگرانی مقامات دولت باراک اوباما از مذاکره آنها با دولت اسرائیل درباره «مفهوم» ورود شائول موفاز و حزب کادیما به یک ائتلاف با دولت بنیامین نتانیاهو در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

در این گزارش که در وب‌سایت روزنامه معاریو منتشر شده اشاره شده است که «دولت آمریکا نگران است که این هم‌پیمانی جدید در صحنه سیاست اسرائیل، بستر لازم را برای حمله نظامی اسرائیل به ایران در ماه‌های آینده آماده کند».

معاریو از ماه‌های سپتامبر و اکتبر، اواخر تابستان، و پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر به عنوان تاریخی یاد کرده است که مقامات آمریکا نگران حمله اسرائیل به ایران هستند.

معاریو نوشته است که اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، که هفته آینده بار دیگر برای گفت‌و‌گو با همتای آمریکایی خود به واشینگتن می‌رود، توضیحات لازم را درباره آرایش سیاسی جدید در دولت اسرائیل رو در رو در اختیار مقامات آمریکا خواهد گذاشت.

بر اساس گزارش معاریو، در مذاکرات روز دوشنبه گذشته که به هم‌پیمانی حزب اپوزیسیون کادیما با حزب حاکم لیکود منجر شد، نتانیاهو با موفاز «مذاکرات مشروحی درباره ایران» داشته و می‌خواسته است مطمئن شود که موفاز نیز از رویه دولت او برای بازداشتن «ایران هسته‌ای» حمایت خواهد کرد.

معاریو افزود: «نتانیاهو مطمئن شد که موفاز نیز که تا پیش از آن در مقام رهبر اپوزیسیون با حمله نظامی مخالفت می‌کرد، با او در مورد ایران همفکر است.»

وب‌سایت معاریو همچنین نوشته است که نتانیاهو به باراک اوباما گفته است که برای رسیدن به یک راهکار سیاسی برای حل «معضل هسته‌ای ایران» فقط زمان محدود دیگری مهلت قائل می‌شود و اوایل پاییز را «آخرین ضرب‌الاجل» می‌داند.

به نوشته معاریو، نتانیاهو به اوباما تأکید کرده است که اسرائیل «جدول زمانی خاص خود را دارد» و از آن صرف نظر نمی‌کند، زیرا دادن مهلت بیشتر به این معنی است که اسرائیل «از حق خویش برای حل نظامی این مشکل عدول می‌کند».

بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه گذشته در کنار شائول موفاز، آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه، و اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، با کا‌ترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار کرد که، به گزارش روزنامه هاآرتص، هدف از آن «به‌روز کردن» مقامات اسرائیل درباره راهبردهای جامعه جهانی در مذاکرات پیش روی ۱+۵ در بغداد با ایران بود.

در همین زمینه دانی آیالون، معاون وزیر امور خارجه اسرائیل، در روز مذاکرات اشتون با سران اسرائیل، نسبت به دستیابی جامعه جهانی و ایران در مذاکرات هسته‌ای بغداد به «توافقی نصفه‌نیمه» هشدار داد.

در پی مذاکرات کا‌ترین اشتون- نتانیاهو، آقای آیالون به رادیوی ملی اسرائیل گفت که از نظر او عدم توافق در نشست آتی بغداد بهتر از حصول توافقی «نصفه‌نیمه و بد» است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG