لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۲۳

جلالی: اگر شرایط ایجاب کند، مراکز غنی‌سازی را به جاهای امن‌تر می‌بریم


مرکز غنی‌سازی در نزدیکی اصفهان
غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در عین اشاره به این که ایران در حال حاضر «در حوزه هسته‌ای» چندان آسیب‌پذیر نیست گفت که «اگر شرایط ایجاب کند» مراکز غنی‌سازی ایران به جاهای امن‌تر منتقل خواهد شد.

خبرگزاری نیمه‌رسمی مهر به نقل از غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل، گفت که جمهوری اسلامی برای ایمن‌ کردن تاسیسات هسته‌ای خود زیرساخت‌ها و بخش سایبری را ایمن و «حوزه‌های خطر» را از یکدیگر تفکیک کرده است.

به نظر می‌رسد این گفته‌ها و تلاش ایران برای ایمن‌سازی تاسیسات هسته‌ای کشور واکنشی عملی باشد به شایعه حمله به ایران که دو ماه پیش در ابتدا در رسانه‌های اسرائیل مورد اشاره قرار گرفت و پس از آن تا چندین روز به خبر اول در رسانه‌های جهان بدل شد.

با این حال فرمانده سپاهی که ریاست سازمان پدافند غیرعامل را بر عهده دارد در این باره افزوده است که آمریکا و اسرائیل توانایی حمله به تاسیسات ایران را ندارند، وگرنه «قطعا تاکنون این کار را انجام داده بودند».

در پی انتشار آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ابعاد نظامی «احتمالی» برنامه هسته‌ای ایران، رسانه‌های اسرائیلی دست به گمانه‌زنی‌هایی زدند حاکی از عزم اسرائیل برای متوقف ساختن فعالیت‌های اتمی ایران از طریق حمله به کشور.

این شایعه علاوه بر این که واکنش‌هایی سریع و تند در سراسر جهان به‌ویژه از سوی رهبران قدرت‌های غربی را به دنبال داشت آن قدر بالا گرفت که رهبر جمهوری اسلامی هم نتوانست در برابر آن سکوت خود را حفظ کند.

آیت‌الله خامنه‌ای اواسط آبان‌ماه در واکنش به این شایعات به آمریکا و اسرائیل هشدار داد که پاسخ هر گونه «تجاوزی» به کشور «سیلی محکم و مشت پولادین» ارتش و سپاه خواهد بود.

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل، همچنین در گفت‌وگوی خود با خبرگزاری مهر نیروگاه اتمی بوشهر را از هر گونه حمله ایمن دانسته و دلیل آن را محل این نیروگاه در مرز کشور عنوان کرده است، چرا که به گفته او «هر گونه تهاجمی علیه آن موجب به خطر افتادن امنیت و سلامت کشورهای همسایه می‌شود».

پافشاری ایران بر ادامه غنی‌سازی اورانیوم باعث شده است که از سوی شورای امنیت سازمان ملل هدف چهار دور تحریم سیاسی و اقتصادی قرار گیرد و افزون بر آنها کشورهای غربی نیز تحریم‌هایی یک‌جانبه را بر جمهوری اسلامی تحمیل کنند، تحریم‌هایی که در چند ماه اخیر بر شدت آنها افزوده شده است.

اینها همه در حالی است که مقامات حکومتی ایران همواره گفته‌اند که به تسلیحات اتمی چشم ندارند و فقط به دنبال تولید برق ارزان هستند. از سوی دیگر کشورهای غربی و در راس آنها ایالات متحده می‌گویند غنی‌سازی اورانیوم تا حد ۲۰ درصد بیش از آن چیزی است که برای تولید برق مورد نیاز است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG