لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۲۱
روزنامه سرمايه ، از به تعويق افتادن امضای قرار داد صادرات گاز به چين خبر داده است. اين قرار داد که قرار بود ديروز ميان نمايندگان دولت چين و ايران در تهران امضا شود ، به دليل عدم توافق دو طرف بر سر جزييات سرنوشت نامعلومی يافته است.

به نوشته سرمايه ، درحالی که خبرنگاران رسانه‌ های گروهی عصر ديروز برای پوشش خبری مراسم امضای قرارداد صادرات ال.ان.جی ايران به چين به وزارت نفت دعوت شده‌ بودند ، پس از ساعتی تاخير، به آنها اعلام شد که به ‌دليل عدم توافق دوطرف درخصوص جزييات قرارداد ، امضای اين قرارداد فعلا به تعويق افتاده ‌است .

اين روزنامه هم چنين به نقل از سی جين چنگ ، کارشناس چينی نفت ، مستقر در نيويورک ، نوشته دعوت هفته ‌گذشته از شرکت نفتی چين برای اعزام مقامات خود به تهران برای امضای قرارداد ، احتمالا تلاشی برای متقاعد کردن چين برای پذيرفتن شرايط ايران بوده‌ است.

دوربین مداربسته

روزنامه آفتاب يزد ، از نصب دوربين های مداربسته در جايگاه خبرنگاران و راهروهای مجلس خبر داده است.

به نوشته اين روزنامه،تعداد زيادی دوربين مدار بسته طی روزهای اخير توسط حراست مجلس ، درجايگاه خبرنگاران ، تماشاچيان ، راهروها ، و اتاق خبرنگاران در مجلس نصب شده است.

آفتاب يزد نوشته که اين دوربين‌ها به فاصله بسيار کم در صحن علنی مجلس نيز طوری نصب شده اند که جايگاه خبرنگاران و تماشاچيان را پوشش می دهند. به نوشته اين روزنامه پس از پيگيری خبرنگار پارلمانی مشخص شده که مسؤول نصب آنها حراست مجلس است ، اما هنوز هيچ يک از مسئولان حراست يا اعضای هيات ریيسه توضيحی در اين باره به خبرنگاران نداده‌ اند.

«خرابکاری نبود!»

فرمانده کل سپاه پاسداران ، سخنان خود درباره احتمال وجود خرابکاری در جريان سقوط هواپيمای آنتونف متعلق به سپاه را پس گرفت.

به نوشته روزنامه رسالت ، رحيم صفوی در جريان تشيع جان باختگان اين سانحه ، گفته که نشانه‌ای مبنی بر توطئه در سقوط هواپيما آنتونف وجود ندارد. او با اشاره به در جريان بودن بررسی کارشناسان در خصوص علت سقوط اين هواپيما ، گفته چيزی که نشاندهنده توطئه باشد ، وجود ندارد و آنچه که مشخص است اين که اين حادثه به علت نقص فنی هواپيما است ، اما تشريح دقيق علت سقوط نياز به بررسی بيشتر دارد.

فرمانده سپاه ، روز دوشنبه ساعاتی پس از سقوط آنتونف حامل کادرهای سپاه در جمع اعضای سازمان بازرسی کل کشور گفته بود که سقوط اين هواپيما در هفته بسيج توطئه دشمنان است.

نزدیکان احمدی نژاد در انتخابات شوراها

روزنامه خراسان ، از تلاش نزديکان احمدی نژاد برای دخالت در انتخابات شوراها خبر داده است. به نوشته اين روزنامه مجموعه ستادهای حامی احمدی نژاد ، از هم اکنون فعاليت های خود را برای ترغيب مردم به رای دادن به فهرست حاميان دولت در محلات و مناطق شهر تهران به صورت خانه به خانه آغاز کرده اند.

خراسان هم چنين از قول محمد خوش چهره ، يکی از نمایندگان مجلس نوشته اگر بازی با واژه ها را کنار بگذاريم ، حاميان دولت ، همان خود دولت است که وارد فعاليت انتخاباتی شده است.

« گسل اعتياد »

روزنامه حيات نو ، خبر داده که روزانه ۱۲ نفر بر اثر سو مصرف مواد مخدر درکشورمی‌ميرند.

اين روزنامه در شماره امروز خود هم چنين به انتقاد از روش های مبارزه با مواد مخدر در سه دهه گذشته کشور پرداخته است. حيات نو هم چنين نوشته که تشکيل بيش از دو ميليون و ۷۰۰ هزار پرونده در ۲۲ سال گذشته درباره اعتياد پيامد رويکرد مقابله‌ای صرف با مواد مخدر بوده و در حال حاضر نيز ده ميليون نفر روی « گسل اعتياد » قرار دارند.

اين روزنامه هم چنين به مقامات کشور نسبت به تداوم روش های گذشته در مبارزه با اعتياد هشدار داده و حاصل آن را افزايش نرخ شيوع مواد مخدر در ميان دختران و پسران جوان،دانشته است. به نوشته حيات نو در حال حاضر بيش از ۱۳ درصد دانش‌آموزان ، و ۲۰ درصد دانشجويان کشور در معرض خطر اعتياد قرار گرفته اند.

فساد مالی در راه آهن

روزنامه کيهان ، از دستگيری چند تن از مديران راه آهن به جرم تبانی در معاملات خبر داده است.

اين روزنامه ، به نقل از يک منبع آگاه نوشته دو نفر از مديران راه آهن به جرم تبانی در ميلياردها تومان کالا که در قسمت حمل بارنامه با شرکت ها به وقوع پيوسته دستگير شده اند.

به نوشته کيهان يکی از نزديکان مسئولان رده بالای راه آهن نيز که در اين تبانی و اختلاس دست داشته ، هنگام خروج از کشور بازداشت شده و يکی از مديران ديگر راه آهن نيز جزو دستگيرشدگان است.

کیهان ، رقم مورد تبانی در اين جريان را حدود ۱۰۰ميلياردتومان اعلام کرده و نوشته که ۲۰ميلياردتومان آن اثبات شده ، و برای تشخيص ارقام بعدی بررسيها و کنترل معاملات ادامه دارد.

۱۳هزار نفر، مبتلا به ایدز

روزنامه کارگزاران ، تيتر اول خود را به خطر افزايش ناگهانی تعداد بیماران مبتلا به ايدز در ايران اختصاص داده است.

به نوشته اين روزنامه ، محمد مهدی گويا درسمينار سراسری ايدز در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی، گفته که بر اساس آخرين آمار موجود، تاکنون ۱۳هزار و ۷۰۲ نفر ايرانی مبتلا به ويروس HIV شده اند که از اين تعداد ۱۷۰۹ نفر فوت کرده اند و ۸۲۶ نفر وارد فاز بيماری و تحت درمان هستند.

به گفته آقای گويا، ۶/۶۴ درصد مبتلايان به اين بيماری در کشور ما از طريق اعتياد تزريقی، ۴/۷ درصد از طريق رابطه جنسی، ۸/۱ درصد از طريق خون آلوده و ۸/۲۵ درصد نيز نامشخص است، ۵/۰ درصد نيز از مادر به جنين است.

رييس مرکز مديريت بيماری های وزارت بهداشت هم چنين تاکيد کرده که اما اين آمار نمی تواند واقعی باشد زيرا قطعا موارد ابتلا از طريق جنسی بيشتر از اين ميزان است.
XS
SM
MD
LG