لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۵۰

ابراز مخالفت مقام ارشد سوری با خواسته کوفی عنان


بشار اسد در محله باباعمر در شهر حمص
در نخستین واکنش رسمی به خواسته روز جمعه کوفی عنان، یک مقام عالی‌رتبه در دولت سوریه روز شنبه اعلام کرد که حکومت نیروهای نظامی خود را پیش از عادی شدن وضعیت در شهرها عقب نخواهد کشید. در همین حال گزارش فعالان حاکی از خشونت‌ها و قربانیان تازه است.

کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل و نماینده ویژه این سازمان برای سوریه، روز جمعه از مقامات حکومتی این کشور خواست که به عنوان «گروه قوی‌تر» و «به نشانه حسن نیت» پیش‌قدم شوند و پیش از همه به عملیات نظامی خود در شهرها پایان دهند.

جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت خارجه سوریه، ضمن مخالفت با این درخواست اضافه کرد که ارتش سوریه «در حالت دفاع از خود و برای حفاظت از مردم» در شهرها حضور دارد.

آقای مقدسی در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی سوریه گفت: «وقتی صلح و امنیت به مناطق بازگردد، ارتش دیگر در شهرها نخواهد ماند و منتظر حرف کوفی عنان هم نیست.»

موضع این مقام ارشد از حکومت سوریه در حالی است که بشار اسد، رئیس جمهور این کشور، هفته گذشته اعلام کرده بود که طرح صلح کوفی عنان برای پایان دادن به خشونت و ناآرامی در سوریه را پذیرفته است.

آقای اسد روز پنج‌شنبه هفته گذشته همچنین گفت که از «هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد» تا مطمئن شود که طرح کوفی عنان با موفقیت به پایان می‌رسد.

بر اساس طرح شش‌ماده‌ای کوفی عنان برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، دولت این کشور موظف است که بلافاصله نیروهای نظامی و سلاح‌های سنگین خود را از شهرها بیرون بکشد.

این طرح همچنین از دولت می‌خواهد تا روزی دو ساعت آتش‌بس برقرار کند تا راه کمک‌رسانی به مردم و درمان زخمی‌ها و رسیدگی به قربانیان هموار شود.

ناآرامی و اعتراض در سوریه از بیش از یک سال پیش با راه‌پیمایی‌هایی آرام و عاری از خشونت آغاز شد، اما به دنبال سرکوب خشونت‌بار از سوی نیروهای حکومتی که هر روز جان عده‌ای را گرفت رفته‌رفته به خشونت و حالتی شبیه به جنگ داخلی انجامید.

بنا بر تخمین سازمان ملل و سازمان‌های حقوق بشری، تاکنون بیش از ۹ هزار نفر جان خود را در اثر خشونت‌ها در شهرهای مختلف سوریه از دست داده‌اند.

ابراز مخالفت مقام سوری با خواسته کوفی عنان می‌تواند تاییدی باشد بر این سوء‌ظن مخالفان بشار اسد که، به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس، از ابتدا معتقد بودند آقای اسد به طرح صلح پای‌بند نخواهد ماند.

بشار اسد تاکنون بارها قول اصلاحات و تغییر قانون اساسی در سوریه را داده است،‌ اما قول‌ها و وعده‌های او تاکنون نتیجه عملی نداشته است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG