لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۳۵

نخستین انتخابات امارات متحده عربی آغاز شد


دولت مرکزی امارات متحده عربی ابراز اميدواری کرده است که اين انتخابات نخستين قدم برای برگزاری انتخاباتی وسيع تر برای گزينش نيمی از اعضای شورای اتحاد وطنی و توسط همه شهروندان امارات است.
نخستین انتخابات در تاریخ استقلال امارات متحده عربی، برای تعيين نيمی از يک مجلس مشورتی، در سه روز و تنها در دو امير نشين از هفت امير نشين برگزار می شود.

این انتخابات، بسیار کوچک و محدود خواهد بود که تنها به اين دليل که برای بار اول در امارات محده عربی برگزار می شود، توجه رسانه های جهانی را به خود جلب کرده است.

نظارت بر اين انتخابات کار چندان مشکلی نيست، چراکه تنها دو صندوق را گيری هرکدام در يکی از دو امير نشين ابوظبی و فوجيره که انتخابات در آن برگزار می شود وجود دارند.

مجموعا کمی بيشتر از ۶ هزار و پانصد نفر واجد شرايط رای دادن هستند که از اين تعداد بيش ۵ هزار نفر را مردان تشکيل می دهند.

بيش از سيصد هزار نفر از جمعيت هشتصد هزار نفری هفت امير نشين متحد عربی بيش از هجده سال سن دارند، با اين همه تنها گروه کوچکی از اين تعداد «به صورت انتخابی» می توانند در رای گيری شرکت کنند.

مجلس مشورتی موسوم به اتحاد وطنی، چهل عضو دارد که تتنها بيست تن از آنها زا راه رای گيری و برای مدت دو سال انتخابات می شوند. مجموعا بيش از ۴۰۰ نفر نامزد شده اند که ۶۵ تن آن ها را زنان تشکيل می دهند.

دولت مرکزی امارات متحده عربی ابراز اميدواری کرده است که اين انتخابات نخستين قدم برای برگزاری انتخاباتی وسيع تر برای گزينش نيمی از اعضای شورای اتحاد وطنی و توسط همه شهروندان امارات است.

نظام سیاسی امارات متحده عربی در ميان کشورهای عرب منطقه خاورميانه از ثبات بيشتری برخوردار است و صاحب اقتصادی شکوفا است که سرمايه گذارانی از سراسر جهان را به سوی خود جلب کرده است.

با اين همه هنوز احزاب سياسی در اين کشور شکل نگرفته اند و تا به حال هيچ گونه انتخاباتی در آن برگزار نشده بود.

اولين انتخابات که از روز شنبه آغاز شده است در سه مرحله و سه روز پی گيری می شود که مرحله دوم آن در دبی و راس الخيمه برگزار خواهد شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG