لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۱
هزاران نفر از معترضان جنبش «وال استریت را اشغال کنید» روز دوشنبه در اقدامی هماهنگ چندین بندر مهم در ساحل غربی آمریکا را مسدود کرده و باعث کند شدن فعالیت‌های تجاری و حمل و نقل در این بنادر شدند.

با این همه برخلاف آن چه هدف معترضان بود این اقدام نتوانست کل فعالیت‌ها را در این بنادر فلج کند.

به گزارش روزنامه آمریکایی لس‌آنجلس تایمز، این حرکت اعتراضی در چندین بندر از بنادر غربی آمریکا روی داد و فعالیت تجاری و حمل و نقل در برخی از این بنادر از جمله اوکلند، لانگ‌ویو و واش را به طور کامل متوقف کرده و باعث شد که اسکله تجاری مهم در بندر پورتلند تعطیل شود.

اقدام تظاهرکنندگان در بنادر دیگر از جمله سیاتل و لانگ بیچ اختلال کمتری ایجاد کرد. در این دو شهر بارش شدید باران و تهدید پلیس به بازداشت معترضان باعث شد که تعداد شرکت‌کنندگان در این حرکت کاهش یابد.

در بسیاری از این بنادر معترضان اسکله‌های متعلق به شرکت حمل و نقل دریایی اس‌اس‌ای را هدف قرار دادند که هم اکنون درگیر دعوای صنفی و حقوقی با اتحادیه رانندگان کامیون این بنادر است و سهام اصلی آن متعلق به بانک بزرگ آمریکایی، گلدمن زکس.

برگزارکنندگان این حرکت اعتراضی گفتند که این اقدام در عین حال ابراز حمایت از اتحادیه کارگران بندر لانگ‌ویو است که در ماه‌های اخیر به دنبال تغییر مدیریت در شرکت‌های حمل و نقل فعال در این بندر کوشیده‌اند موقعیت شغلی اعضای خود را تضمین کنند.

به نوشته روزنامه لس‌آنجلس تایمز، اتحادیه‌های بزرگ کارگران بنادر آمریکا از حرکت روز دوشنبه حمایت نکردند.

سخنگوی یکی از این اتحادیه‌ها با اشاره به مقررات ناظر بر نحوه برگزاری اجتماعات اعتراضی گفت که حرکت روز دوشنبه ناقض این مقررات بوده و بنابراین ما از آن حمایت نکرده‌ایم.

با این همه رهبران این اتحادیه‌ها می‌گویند که از خواست اصلی جنبش «اشغال وال استریت» یعنی مبارزه با سیستم اقتصادی حاکم بر آمریکا که به نفع اقلیت یک درصدی ثروتمندان است، حمایت می‌کنند.

منتقدان حرکت روز دوشنبه می‌گویند یک چنین اعتراضاتی به طبقه کارگر و اقشار متوسط و کم‌درآمد که «جنبش اشغال وال استریت» مدعی حمایت از آنهاست صدمه می‌زند.

در اوایل ماه نوامبر نیز فعالان این جنبش توانستند بخش مهمی از بندر اوکلند را به تصرف درآورده و تمام فعالیت‌های تجاری و حمل و نقل در این بندر را فلج کنند.

به اعتقاد سازمان‌دهندگان این جنبش چنین حرکاتی پیامی صریح برای اقلیت بسیار ثروتمند آمریکا خواهد بود که نشان می‌دهد بدون رعایت حقوق کارگران و توجه به شرایط اقتصادی اقشار کم‌درآمد، فعالیت‌های اقتصادی در این کشور پیش نخواهند رفت.
XS
SM
MD
LG