لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۵۲

​ چين اتهام جاسوسی اينترنتی از آمريکا را رد کرد


​ پکن اتهام جاسوسی اينترنتی پنج نظامی چینی از آمريکا را رد کرد
چين اعلام جرم وزارت دادگستری آمريکا عليه پنج مقام نظامی اين کشور به اتهام جاسوسی اينترنتی از شرکتهای تجاری آمريکايی را محکوم کرد.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه چين، عصر دوشنبه ۲۹ ارديبهشت، در واکنش به اقدام آمريکا، ماکس باکوس سفير آمريکا در اين کشور را به وزارت خارجه فراخواند.

اين گزارش اقدام وزارت خارجه چين را نشانی از افزايش تنش ها ميان دو کشور و خطری برای مواجهه همه جانبه ديپلماتيک عنوان کرده است.

روز دوشنبه وزارت دادگستری آمريکا طی اقدامی که رسانه های غربی آن را بی سابقه توصيف کردند، با نام بردن از پنج افسر «ارتش آزادی‌بخش خلق چين»، آنها را متهم به انجام جاسوسی‌های سايبری عليه منافع اقتصادی آن کشور کرد و عليه آنها اعلام جرم نمود.

به گزارش سی ان ان، اندکی بعد از اين خبر، اريک هولدر دادستان کل ايالات متحده به همراه تعدادی از مقامات آمريکايی طی کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که «برای اين حملات اتهامی سايبری هيچ دليل ديگری غير از تقويت شرکت های دولتی چين و تامين ديگر منافع آن کشور به قيمت تجارت در ايالات متحده آمريکا وجود ندارد».

وی اظهار داشت که «اين تاکتيکی است که دولت ايالات متحده آن را با قاطعيت محکوم می کند».

شرکتهای ياد شده شامل شرکت فولاد آمريکا، وستينگ‌هاوس الکتريک، شرکت آلومنيوم سازی آلکوا، شرکت توليد فلزات «ای تی آی»، اتحاديه کارگران فولادسازی و شرکت «سولار وورلد» بوده است. برای نمونه بر اساس اعلاميه وزارت دادگستری آمريکا هکرها استراتژی شرکت وستينگ‌هاوس الکتريک را برای معامله با يک شرکت دولتی چينی از طريق سرقت ۷۰۰ هزار صفحه ايميل، از جمله پيام‌های مديرکل آن را رصد کرده اند.

اين اولين بار است که آمريکا مستقيما عليه مقامات چين شامل پنج افسر به نامهای وانگ دانگ؛ سون کايليانگ، ون شينهو، گو چونهوی و هوانگ زنيو اعلام جرم کرده است.

«سی ان ان» در گزارش خود می نويسد که اقدام آمريکا با واکنش «خشم آلود» چين مواجه شده و آن را محکوم کرده است. چين هشدار داده است که اين موضوع می تواند بر وجهه همکاريهای دو کشور خدشه وارد کند. چين روز گذشته فعاليت‌های «گروه کاری سايبری آمريکا و چين» را تعليق کرد.

اين نهاد فروردين سال گذشته در زمينه امنيت سايبری تشکيل شده بود.

چين گانگ، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری خلق چين، در بيانيه‌ای با «ساختگی» خواندن اتهامات آمريکا، خود دولت واشنگتن را متهم کرد که از سوی ديگر کشورها و رسانه‌ها به خاطر جاسوسی‌های سايبری، تحت انتقاد است.

وی از دولت آمريکا خواست که اقدام اخير خود را سريعا تصحيح کند. خبرگزاری دولتی شينهوا از قول سخنگوی وزارت خارجه چين گزارش داده است که «چين خود يکی از قربانيان دزدی اينترنتی شديد، همچنين استراق سمع و فعاليتهای نظارتی آمريکا است».

اين گزارش می افزايد که اداره دولتی اطلاعات اينترنتی چين اخيرا گزارشی منتشر کرده و نشان می دهد آمريکا به شبکه اينترنت دولت چين، دانشگاهها، موسسات، شبکه های عمده ارتباطات و شرکتها حمله سايبری کرده است.

سی ان ان می نويسد که جی کارنی سخنگوی کاخ سفيد در اين زمينه به خبرنگاران گفت که معضل جاسوسی اينرنتی تا بحال چندين بار به مقامات چينی تذکر داده شده است، حتی در ديدار رؤسای جمهوری دو کشور در ماه مارس اين موضوع مطرح شد.
بگفته وی، بيانيه وزارت دادگستری بازتاب دهنده نگرانيهای روزافزون ما از حملات سايبری چين است.

وی همچنين گفت که فعاليتهای اطلاعاتی آمريکا برای دفاع از منافع ملی اين کشور است و هرگز در رقابتهای تجاری شرکتها دخالت نمی کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG