لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۵

وزارت اطلاعات ايران از دستگيری هفت نفر از اعضای يکی از « باندهای اصلی قاچاق اعضای بدن انسان » خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری ايرنا،روابط عمومی وزارت اطلاعات ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ در اطلاعيه خود اعلام کرد که اعضای اين باند «با جعل اسناد هويتی اقدام به فريب مسئولين مراکز مربوطه کرده و به اهداف خود دست پيدا می کردند.»

اين وزارتخانه بدون اشاره به جزئيات اقدامات افراد دستگير شده تنها در بخشی از اطلاعيه خود تلويحا اعلام کرده که اين افراد در ارتباط با پيوند کليه به اتباع خارجی فعاليت می کرده اند.

بيانيه وزارت اطلاعات با اشاره به قوانين کشور درباره لزوم يکسان بودن تابعيت دهنده و گيرنده کليه افزوده است: « يقيناٌ جامعه خدوم و متعهد پزشکی کشور با طرد معدود عناصر سودجو اجازه نخواهند داد به منزلت و جايگاه مقدس حرفه پزشکی ، خدشه ای وارد شود. »

پيش از اين کتايون نجفی‌زاده، رئيس اداره پيوند وزارت بهداشت، خبر داده بود که پس از فوت شدن يک تبعه عربستان سعودی که برای پيوند کليه به ايران سفر کرده بود ،وزارت اطلاعات وارد پرونده پيوند کليه به اتباع خارجی شده است.
رسانه های ايران در هفته پايانی تير ماه خبر دادند که دو بيمار عربستانی با خريد مدارک هويتی ايرانی قصد داشتند، کليه «ايرانی‌ها» را خريداری کنند ولی قبل از اين‌که به اين کار موفق شوند، يکی از اين بيماران فوت می‌کند.

مصطفی قاسمی،رئيس انجمن حمايت از بيماران کليوی،نيز ۲۹ تير ماه از ورود وزارت اطلاعات به اين پرونده و دستگيری چند عضو تيم پزشکی خبر داده بود.
در واکنش به اين سخنان کتايون نجفی‌زاده، رئيس اداره پيوند و بيماريهای خاص وزارت بهداشت، اين اتفاق را ناشی ازخطای انجمن حمايت از بيماران کليوی ذکر کرده و گفته بود که اين دو بيمار عربستانی با شناسنامه جعلی ايرانی از انجمن حمايت از بيماران کليوی مجوز گرفته‌اند.

خبرگزاری مهر نيز خبر داده بود که شعبه انجمن حمايت از بيماران کليوی در يکی از شهرستانها، مجوز گرفتن کليه از کليه دهندگان ايرانی را به اين دو بيمار داده است.
۲۹ فروردين سال ۱۳۹۳ هم رسانه های ايران از برخورد وزارت بهداشت با يک بيمارستان خبر داده بودند که قصد داشته عمل پيوند کليه يک ايرانی به يک تبعه عراقی را انجام دهد.

مصطفی قاسمی،رئيس انجمن حمايت از بيماران کليوی در تيرماه ۱۳۹۳ گفته بود که از هزار و ۸۰۰ عمل پيوند کليه در سال گذشته بيش از هزار مورد به صورت غيرقانونی انجام شده است.

به گفته آقای قاسمی اين عمل‌های غيرقانونی شامل پيوند کليه از شهروند ايرانی به ايرانی يا شهروند ايرانی به خارجی بوده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG