لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۰
حدود يک هفته است که معترضان خشمگين در تايوان برای مخالفت با عقد قراردادی ميان دولت اين جزيره و جمهوری خلق چين به خيابان ها ريخته اند، تظاهرکنندگان با اشغال مجلس قانونگذاری تايوان و حمله به دفتر نخست وزيری می گويند قرارداد ياد شده به افزايش نفوذ هر چه بيشتر پکن در اقتصاد تايوان منجر خواهد شد.

به نوشته روزنامه «نيويورک تايمز»، معترضان - که بسياری از آنها دانشجويان دانشگاه های محلی هستند - رئيس جمهوری مااينگ-جيو و متحدان وی را متهم کرده اند که موافقت نامه های تجاری با چين را بدون بررسی جزئيات و با دستپاچگی تصويب کرده اند.
شيو رونگ کای، يک دانشجوی ۲۱ ساله معترض از دانشگاه ملی هسينچو و يکی از هزاران معترض عليه سياست های اقتصادی دولت می گويد: «خيلی از دست رئيس جمهور مااينگ-جيو عصبانی هستم.»

به گزارش نيويورک تايمز، نيروهای پليس در واکنش به حمله تظاهرکنندگان به ساختمان های مهم دولتی در ساعات اوليه روز دوشنبه، چهارم فروردين، مهاجمين خشمگين را به بيرون اين مراکز راندند.

در همين حال، آنطور که برخی گزارش های رسانه های خبری محلی تأييد کرده اند، پليس در جريان عمليات بيرون راندن معترضان ده ها نفر را نيز بازداشت کرد، با اين همه «کماکان صدها نفر در محوطه حياط بيرون ساختمان نخست وزيری تجمع کرده اند».

به گزارش آژانس خبری مرکزی تايوان، به نقل از سخنگوی کابينه، نخست وزير جيانگ ای-هووا اقدام معترضان در يورش به ساختمان های دولتی را «عملی غيرقانونی و خشونت آميز» توصيف کرد.

در همين باره، روزنامه «وال استريت ژورنال» ضمن تأييد خبر تخليه ساختمان دولت تايوان در ساعات اوليه روز دوشنبه از ادامه تنش ها بين دولت و دانشجويانی خبر داد که «دو ساختمان مهم دولتی» را «به بهانه قرارداد تجاری جنجالی با چين» اشغال کردند.

به نوشته اين روزنامه، اندکی پس از نيمه شب، پليس تايوان تلاش کرد که معترضان را از «يوآن مجريه» (دفتر کابينه دولت حاکم) بيرون کند.

اشغال اين ساختمان کليدی عصر روز يک شنبه، سوم فروردين، تنها چند ساعت پس از اعلام حمايت رئيس جمهوری مااينگ-جيو از توافق نامه تجاری با چين صورت گرفت. رئيس جمهوری در سخنان خود درخواست های تظاهرکنندگان برای لغو اين قرار داد را رد کرد و بر لزوم اجرای آن تأکيد کرد.

در پی اين تحول، نيروهای پليس ضدشورش، کلاهخود بر سر و سپر در دست راه خود را از ميان جمعيت معترضين باز کردند که با بازوانی در هم حلقه شده در مقابل «يوآن» ديواری انسانی ايجاد کرده بودند. در ميانه اين کشمکش گروهی از معترضان به نشانه آنکه قصد حمله ندارند دستان خود را بالا بردند که بلافاصله توسط نيروهای پليس بازداشت شدند.
بنابر گزارش آژانس مرکزی خبر دولتی، پليس ۵۸ نفر را به جرم تجاوز به حريم ساختمانی دولتی دستگير کرده است. دوازده تن نيز در اثر درگيری ها زخمی شده اند.

اما پيشتر و در روز يک شنبه، سوم فروردين، آقای مااينگ-جيو، رئيس جمهوری تايوان، - که همچنين رئيس حزب حاکم ملی گرای چينی است - اعلام کرد که لغو توافق تجاری با جمهوری خلق چين به وجاهت تايوان به عنوان يک شريک تجاری صدمه خواهد زد. رئيس جمهوری تايوان با رد اين نگرانی که قرارداد فوق به کسب و کارهای کوچک ضربه خواهد زد تصريح کرد که اين توافق نامه می بايست «برای تضمين آينده اقتصادی تايوان» تصويب شود.
مااينگ-جيو در ادامه افزود که تايوان هم اينک «تنها هفت شريک تجارت آزاد دارد در حاليکه کُره جنوبی، اصلی ترين رقيب تايوان، با شرايط معاف از تعرفه با بيش از ۴۰ کشور مراودات تجاری دارد».

رئيس جمهوری تأکيد کرد که «عقد قراردادهای تجارت آزاد روندی اجتناب ناپذير است که تايوان نمی تواند آن را از دست بدهد».

اواخر روز يک شنبه آقای مااينگ-جيو در بيانيه ای از نيروهای پليس خواست برای بيرون راندن مهاجمين به ساختمان های دولتی از «تمامی روش های قانونی» استفاده کنند. وی، در عين حال، پيشتر اعلام کرده بود که دولت در نظر ندارد معترضان را با توسل به زور از ساختمان ها خارج کند.

در مقابل «لين فِی-فان»، از رهبران دانشجويان معترض، از آقای مااينگ-جيو خواست که دستور خود مبنی بر تخليه ساختمان های دولتی را پس بگيرد. فِی-فان به معترضان اعلام کرد که با روش های مسالمت آميز مبارزه خود را ادامه دهند. وی خطاب به مخالفان سياست های دولت گفت: «اجازه ندهيد که تلاش بی وقفه ما در هفته گذشته بيهوده تلف شود.»
تظاهرات کنونی، که بنابر برخی گزارش ها بيش از ۱۰۰۰۰ نفر در آن شرکت داشته اند، بزرگترين اعتراض دانشجويی در تاريخ تايوان لقب گرفته است. همچنين، اين نخستين باری است که مجلس قانونگذاری تايوان توسط معترضان اشغال می شود.

در همين حال بسياری از اساتيد دانشگاه های تايوان ضمن ابراز حمايت از دانشجويان با تعطيلی کلاس های درس در طول حرکت های اعتراضی موافقت کرده اند.

روزنامه انگليسی زبان «تايپِی تايمز» نيز از قول لين فِی-فان، رهبر دانشجويی، نوشت که حرکت های اعتراضی «تا دست کشيدن دولت از توافق نامه تجاری» ادامه خواهد يافت.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG