لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۰

مرگ پنج کارگر در انفجار پروژه آبگرم کولغان میناب


وقوع انفجار در پروژه تحقیقاتی آبگرم «کولغان» واقع در جاده «میناب – بندرعباس» دست‌کم پنج کشته و ۱۳ زخمی بر جا گذاشت.

وقوع انفجار در پروژه تحقیقاتی آبگرم «کولغان» واقع در جاده «میناب – بندرعباس» دست‌کم پنج کشته و ۱۳ زخمی بر جا گذاشت.

خبرگزاری تسنیم گزارش کرده که این انفجار روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن در پروژه تحقیقاتی آبگرم کولغان متعلق به موسسه تحقیقاتی آل یاسین خلیج فارس رخ داده است.

آن‌طور که این خبرگزاری نوشته موسسه مذکور در حوزه «گردشگری سلامت درمانی و لجن درمانی» فعالیت می‌کند.

حسن امینی‌زاده٬ معاون عملیات سازمان آتش نشانی بندرعباس علت وقوع این انفجار را «نشت گاز قابل استنشاق» در حین عملیات حفاری در عمق ۲۰ تا ۳۰ متری زمین اعلام کرده است.

امینی‌زاده گفته کارگران در زمان وقوع انفجار، در تونل مشغول به کار بودند که چهار نفر از آنها جان خود را از دست داده و مصدومان نیز به بیمارستان منتقل شدند.

یک تکنیسین فوریت‌های پزشکی هرمزگان هم اعلام کرده که در زمان وقوع انفجار ۱۸ کارگر در محل حادثه مشغول فعالیت بودند.

مرتضی پابرجی٬ مدیرعامل موسسه خصوصی تحقیقاتی «آل یاسین خلیج فارس» هم گفته که «این حادثه در زمان انجام تعمیرات و تعویض شناورهای پمپ آب» رخ داده است.

پابرجی تعداد کارگران مشغول کار در زمان حادثه را ۲۲ نفر اعلام کرده که به دلیل انفجار ناشی از «نشت گاز متان درون تونل و جرقه موتور کف‌کش در ورودی چاه انفجار» پنج نفر از این کارگران جان خود را از دست دادند.

به گفته وی «تمامی کارگران فعال در این کارگاه بیمه حوادث هستند و خسارات وارده از طریق شرکت بیمه طرف قرارداد به بازماندگان و مصدومان پرداخت می‌شود.»

عبدالجبار شه‌بخش٬ برادر یکی از مصدومان این حادثه هم از تنظیم شکایتی از سوی خانواده قربانیان این حادثه خبر داده و گفته «از مقامات استان هرمزگان خواستار رسیدگی به پرونده و احقاق حقوق بازماندگان هستیم.»

روستای کولغان در ۴۰ کیلومتری شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان قرار دارد.

از ایران به عنوان «رکورددار» حوادث کارگری در جهان نام برده می‌شود به طوری که تنها در سال ۱۳۹۴ بر اثر حوادث ساختمانی هزار و ۲۰۰ کارگر جان خود را در این کشور از دست داده‌اند.

هشتم آذرماه سال ۹۳ نیز حسن هفده‌تن، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان بابت جبران آثار ناشی از حوادث کار در ایران هزینه می‌شود.

به گفته آقای هفده‌تن٬ ایران از لحاظ ایمنی در بین ۱۸۹ کشور جهان،‌ رتبه ۱۰۷ را دارد.

بر اساس اعلام مقام‌های مسئول در ایران، در حال حاضر بیماری‌های شغلی و حوادث ناشی از کار سالیانه بیش از دو درصد رشد تولید ناخالص ملی ایران را می‌بلعد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG